Gdy widzę wnętrza w stylu retro, to zawsze czuję się nieco onieśmielona. Meble z historią kryją bowiem w sobie tajemnicę, widziały już niejedno i nieraz przychodzi mi na myśl, jakie rodzinne historie skrywają. W takich aranżacjach można częściowo poczuć się do innej epoki i ja dziś Wam pokażę, jak zaaranżować sypialnię w stylu retro, by przenosić się w przeszłość także w czasie snów.
Aranżacje sypialni w starym stylu – łóżko w starym stylu
Nie chciałabym, żeby wstęp na temat sypialni w starym stylu Was zniechęcił, jeśli nie macie w swoich domach mebli z historią albo nie lubicie antyków. Rozumiem to, że niektórzy z Was wolą mieć meble nowe, bez historii, którą kryją, ale to wcale nie oznacza, że muszą zrezygnować z sypialni w stylu retro. Przy odrobinie wysiłku, meble w stylu retro można znaleźć nie tylko w salonie antyków, na strychu babci czy w jej mieszkaniu, ale również w sklepie z nowymi meblami. W efekcie może powstać bardzo ładna sypialnia, idealnie spełniająca wymagania stylu retro. A to, że będą w niej meble młodsze niż właściciele? To wcale nie przeszkadza ?
A zatem, jeśli chcesz mieć u siebie sypialnię w stylu retro, to musisz pamiętać, że to od Ciebie zależy, czy na poszukiwanie łóżka udasz się do sklepu z antykami czy do salonu, by kupić nowe. Ważne, żeby w sypialni znalazło się wszystko co potrzeba, czyli oczywiście łóżko.
Zobacz w sklepie:
Łóżko sypialniane musi być duże i wygodne. To w starym stylu powinno być drewniane, ewentualnie metalowe. Jak najbardziej na miejscu są wszelkiego typu zdobienia, rzeźbienia z elementami roślinnymi czy jakieś ozdobne toczenia na nogach lub w zwieńczeniach wezgłowia. Nie wiem czy wiecie, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu, łóżko małżeńskie nie było jednym dużym łożem, ale było złożone z dwóch łóżek, które po prostu stawiało się obok siebie. Z mojego punktu widzenia nie było to zbyt wygodne, bo na środku było twarde łączenie czyli rant łóżka. Ale cóż, tak było i nie ma co na ten temat dyskutować, choć we współczesnej sypialni w stylu retro akurat zamieniłabym to jednak na jedno duże łóżko małżeńskie. Im większe tym lepsze ?
Meble w stylu retro – co oprócz łóżka
Wiem, że dużo miejsca poświęciłam w tym wpisie tematowi łóżka, ale jak sami rozumiecie, łóżko jest w sypialni zdecydowanie najważniejsze. Nie znaczy to jednak, że jest to mebel jedyny. Obok łóżka zdecydowanie powinno znaleźć się miejsce na szafki nocne. Niektórzy, zwłaszcza z południa i wschodu Polski nazywają je nakastlikami i tak właśnie mawiała na nie moja babcia. Te szafki nocne koło jej łóżka były bardzo proste: mała szufladka i pod spodem drzwiczki, ale idealnie pasowały do łoża małżeńskiego.
W sypialni w stylu retro powinna również pojawić się bieliźniarka. Tak, celowo używam tutaj tego słowa, bo powszechna dzisiaj w sypialniach komoda nie oddaje ducha epoki, którą chcemy w sypialni odtworzyć. Zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby zamiast zwyczajnej komody pojawiła się właśnie bieliźniarka czyli szafka z różnymi schowkami, drzwiczkami, w której przechowywano nie tylko bieliznę osobistą, ale również pościel czy ręczniki.
Idealnie by było, gdyby oprócz tych mebli w sypialni znalazło się miejsce na toaletkę. Każda pani o odpowiednim statusie społecznym miała takie miejsce, w którym mogła się oddawać przeróżnym zabiegom pielęgnacyjnym. To właśnie przed lustrem szczotkowała godzinami swoje dłuuuugie włosy i malowała się na uroczyste bale i przyjęcia. My już rzadko kiedy mamy długie włosy, ale jednak nadal malujemy się i taka toaletka z pewnością by się przydała. Aranżacja toaletki w starym stylu może prezentować się tak, jak na zdjęciu poniżej.
Zobacz w sklepie:
Sypialnie w starym stylu – kolory i wzory
Skoro powiedziałam Wam już co nieco na temat mebli w stylu retro, to czas na parę słów o kolorach. Wnętrza w stylu retro zdecydowanie nie lubią jaskrawości. Nie jest to miejsce na ostre pomarańcze czy żółcie, jaskrawe czerwienie czy zielenie. Zdecydowanie lepiej prezentują się barwy stonowane, klasyczne, jakby lekko wyciszone. Na miejscu będzie również biała sypialnia retro, ale wtedy warto zastanowić się, czy w zestawieniu np. z ciemnymi meblami nie stanie się ona za bardzo surowa. Wiele oczywiście zależy od dodatków, które ocieplą wnętrze, ale jednak moim zdaniem biel i stary styl mogą się czasem wydawać zbyt „klasztorne”.
Stary styl lubi wzory we wnętrzach. Mogą się one pojawiać w formie zdobień na meblach, tak jak pisałam o tym przy okazji zdobień łóżka, ale mogą również dekorować ściany, dywany, zasłony, tapicerki itp. itd. Ważne jest tylko to, by nie przesadzić i nie stworzyć wnętrza z feerią przeróżnych wzorów.
Dobierajcie więc wzory bardzo ostrożnie, z wyczuciem. Świetnie sprawdzą się zarówno pasy, jak i motywy roślinne. Dobrym pomysłem jest również granie fakturami i np. wybieranie wzorów w kolorze tła, ale np. połyskujących. Daje to bardzo ciekawy efekt, bo w zależności od oświetlenia wzór jest lepiej lub słabiej widoczny.
Zobacz w sklepie:
Widzę, że rozpisałam się dzisiaj na temat tej sypialni, ale naprawdę wczułam się w klimat w starym stylu i już w mojej głowie kiełkuje pomysł, by powstała nowa sypialnia retro na poddaszu. Hmmm, muszę przemyśleć temat, a zanim podejmę jakieś wiążące decyzje, to chętnie poczytam o Waszym stosunku do sypialni w starym stylu. Jestem pewna, że macie swoje przemyślenia na ten temat, wiec podzielcie się proszę w komentarzu.
3 komentarze
no mi tez sie takie retro wnetrza podobaja, ale zona z kolei lubi nowoczesne, wiec ciezko to pogodzic, jak sie mozecie domyslic – mamy nowoczesny dom, moje zdanie nie jest w tej kwestii tak wazne ;p
Sypialnie w starym stylu podobają mi się, jednak nie przepadam za dużą ilością dekoracji w tym pomieszczeniu, które sa czasami nieodłącznym dodatkiem retro. Nie mam czasu na mozolne wycieranie kurzu.Może dlatego 😉
Sypialnię mam starodawną, ale z elementami nowoczesności. Taki misz masz. Wszystko jednak do siebie pasuje.
Podoba mi się zastosowanie oświetlenia ledowego na pierwszym zdjęciu. Zwykle połączenie takiego nowoczesnego oświetlenia z wystrojem tradycyjnym wygląda dziwnie, ale tutaj wszystko naprawdę fanie się zgrywa i tworzy ładny nastrój. Jedyne co bym zmieniła to wykładzina. Aktualnie nie jest zbyt modna i trudno ją czyścić. O wiele ładiej wyglądałaby elegancka drewniana podłoga.I na przykład futrzane dywaniki po obu stronach łożka ( tak aby czuć miły materiał z rana po wstaniu z łóżka).