Muszę przyznać, że znudziły mnie już nowoczesne białe kuchnie, które wyglądają niemal jak laboratorium chemiczne. Jest w nich sterylnie i funkcjonalnie, ale nie do końca czuje się domowy klimat. Dlatego dzisiaj chciałabym Wam zaproponować coś odrobinę innego. Dziś będzie inspirować nas kuchnia w stylu angielskim, ale w różnych odsłonach.
Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?
Zanim zacznę Wam pokazywać rożne warianty kuchni w stylu angielskim, chciałabym powiedzieć kilka słów na temat samego stylu. Otóż styl angielski ma swoje korzenie w epoce wiktoriańskiej. To właśnie wtedy pojawiły się tak charakterystyczne dla wnętrz angielskich zdobione boazerie, wysokie listwy przypodłogowe i ciężkie, ale eleganckie meble. We wnętrzach angielskich miało być elegancko i stylowo, a aranżacje takie idealnie pasowały do dużych pomieszczeń rodem z niezliczonych na Wyspach Brytyjskich zamków i pałaców.
Na podobnych założeniach opiera się wystrój kuchni w stylu angielskim. Charakterystyczne są ozdobne fronty, przeszklenia ze szprosami, a gdzieniegdzie otwarte półki. W nowoczesnym wydaniu styl angielski w kuchni jest uzupełniony przez stylizowane sprzęty AGD. Świetnie wyglądają te przypominające prawdziwą angielkę, czyli kuchnię węglową znaną w Wielkiej Brytanii w czasach, gdy gotowało się na prawdziwym ogniu. Muszę jednak przyznać, że kuchnię w stylu angielskim z powodzeniem można uzupełnić nowoczesnym sprzętem AGD. Czy to będzie dobrze wyglądać? Zobaczcie sami:
Zobacz w sklepie:
Jak widzicie, ta biała kuchnia w stylu angielskim ze zdjęcia powyżej jest dowodem na to, że bardzo klasyczne angielskie wnętrze można znacznie uwspółcześnić. Wystarczy dodać nowoczesny sprzęt AGD i świetne lampy wiszące. Porywając się na takie przedsięwzięcie koniecznie trzeba zachować spójność i umiar. Efekt, który udało się osiągnąć projektantowi kuchni z tego zdjęcia, jest możliwy tylko dlatego, że dodatki są z jednej bajki.
Kuchnia w stylu angielskim – czy tylko biel?
Mam dobrą wiadomość dla tych, którzy bieli w kuchni mają powyżej uszu, niezależnie od tego, czy jest to biel nowoczesna, czy w stylu angielskim. Otóż styl angielski w kuchni nie musi oznaczać białych mebli. Można bowiem do tematu podejść bardziej klasycznie i stworzyć kuchnię angielską w innej kolorystyce. Doskonale do tego nadaje się ciemne drewno. Jest nobliwe, eleganckie, z klasą.
Zobacz w sklepie
Jestem przekonana, że takie meble, jak w kuchni powyżej, są ponadczasowe. Z powodzeniem mogłyby stanąć z kuchni zamkowej sprzed 100 lat, jak i we współczesnym domu, który jest urządzony w stylu klasycznym. Taka angielska klasyka nie starzeje się i wybierając takie meble do kuchni możemy być przekonani, że przez lata będą wyglądać doskonale. Może nie będą idealnie wpisywać się w najnowsze trendy, ale pozostaną ponadczasowe, niejako z boku, tworząc zawsze dobry klimat we wnętrzu.
Jakie dodatki do kuchni w stylu angielskim?
Skoro już wiecie, że kuchnia w stylu angielskim może być zarówno biała, jak i klasycznie brązowa, to czas na dodatki do kuchni. To one wprowadzają do wnętrza odrobinę życia i sprawiają, że kuchnia przestaje być zimna i nieprzyjazna. Mają one jednak nie tylko walory dekoracyjne. Większość dodatków, które mamy w kuchni ma również do spełnienia określone funkcje. Nic w tym dziwnego, bo przecież kuchnia ma nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim ma być funkcjonalna, żeby gotowanie było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Jednym z ważniejszych dodatków do kuchni, o których nie mogę nie wspomnieć są lampy. Konieczne jest przede wszystkim oświetlenie nad blatem. W tej roli doskonale spełniają się lampy wiszące, które dają światło punktowe. Jeśli obok kuchni znajduje się jadalnia w stylu angielskim, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w jadalni nad stołem wisiała lampa taka sama lub pasująca stylem do lamp kuchennych. Fantastycznie zostały zestawione lampy na zdjęciu poniżej.
Zobacz w sklepie:
Patrząc na to zdjęcie muszę dodać jeszcze kilka słów na temat krzeseł. Są one bardzo ważnym dodatkiem dekoracyjno-funkcjonalnym. Mogą to być zwyczajne krzesła stojące przy stole, a mogą to być również stołki barowe. Najczęściej stoją one przy barku lub wyspie kuchennej i są widoczne od strony salonu. Wybierając je należy to mieć na uwadze i starać się, by pasowały zarówno do wnętrza kuchni w stylu angielskim, jak i do salonu.
Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom, ta kuchnia angielska ze zdjęcia powyżej, jest idealnym przykładem na to, że nawet w bardzo klasycznym wnętrzu można wprowadzić dodatki, które są zgodne z aktualnymi trendami. W tej kuchni widzę wyraźny nurt industrialny, co tylko dowodzi, że styl loft i kuchnia w stylu angielskim mogą tworzyć całkiem udany duet. Jestem przekonana, że takich udanych mariaży pomiędzy stylami może być jeszcze więcej. Wystarczy puścić co nieco wodze wyobraźni i spróbować delikatnie poszaleć.
Zdaję sobie sprawę z tego, że szaleństwo w kuchni w stylu angielskim, tak sztywnym i eleganckim może wydawać Wam się nieco dziwne. Jestem jednak przekonana, że świeże spojrzenie z zewnątrz i nowatorskie podejście do tematu może okazać się niezwykle udane. Zachęcam Was, byście spróbowali, a efektami pochwalcie się w komentarzach. Udowodnijmy, że kuchnia w stylu angielskim, choć klasyczna i elegancka, to wcale nie musi być nudna!
4 komentarze
Niby kuchnia w stylu angielskim nie musi byc czysto biała. Jednak to własnie białe kuchnie podobają mi się o wiele bardziej. I mam wrażenie,że w niewielkich polskich kuchniach ( na przykład w blokach mieszkalnych) spisuje się to o wiele lepiej.Biel powieksza optycznie pomieszczenie.
Ciemne meble pasują wyłącznie do większej kuchni.
Moja przyszła kuchnia będzie na bank wyglądała tak jak kuchnia na pierwszej fotografii. Jest przepiękna! Szczególnie te boskie szafki z szybkami.
Mi też się podoba. Chociaż nie jestem wielką fanką białych wnętrz. Wiem,ze taki jest obecnie trend ale jednak podobaja mi się klasyczne, ciemniejsze meble. Jak na środkowej fotografii. Mam takie w swojej kuchni i jak na razie nie zamierzam z nich rezygnować. Meble sa z prawdziwego drewna, tak więc teoretycznie mogłabym je przemalować, ale nie zrobie tego bo bardziej mi się podoba jak jest teraz. Żałuję tylko jednego. Że nie pomysłałam o tradycyjnym okapie, jak na ostatniej fotografii, a zdecydowałam się na nowoczesny. Trochę się to jednak gryzie.
Te kuchnie są piękne ale wizualnie ciężkie. I nadają się tylko do dużych pomieszczeń