Lato w pełni i pewnie część z Was właśnie wojażuje gdzieś po świecie. Ja również już niemal pakuję walizki, ale zanim wyruszę na podbój nadmorskich plaż, chciałabym Wam pokazać ciekawe inspiracje na wystrój salonu w stylu angielskim.
Aranżacja salonu w stylu angielskim
Muszę przyznać, że do wyboru tematyki dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie niedawna wizyta w Polsce pary książęcej. Mówiło się o niej sporo, ale zainteresowała mnie ona również dlatego, że sporo mówiono o tym, jak Belweder został przystosowany na przyjęcie książęcych dzieci. Pojawiły się zabawki w stylu angielskim i to skłoniło mnie do refleksji nad tym, jak ten styl nadal jest obecny w naszym życiu i w aranżacjach naszych mieszkań.
Prawdopodobnie wynika to z tego, że styl angielski jest stylem ponadczasowym. Był aktualny w epoce wiktoriańskiej i jest aktualny nadal. W każdym domu, który z użyciem tego stylu zostaje wykończony, można się poczuć niemal jak w angielskim zamczysku. Jest przy tym elegancko i stylowo, a wiele aranżacji współczesnych salonów w stylu angielskim jest dowodem na to, że styl ten z powodzeniem można łączyć z nowoczesnymi dodatkami. Za przykład niech posłuży zdjęcie takiego salonu.
Zobacz w sklepie:
W aranżacji ze zdjęcia powyżej na pierwszy plan wysuwa się angielski kominek. Można wręcz powiedzieć, że to on, a obok niego zdobienia na ścianie w stylu angielskim, determinują styl tego wnętrza. Gdy spojrzymy na dodatki do salonu w stylu angielskim odkryjemy zapewne ze zdziwieniem, że te dodatki już wcale takie angielskie nie są. Prosta kanapa, kultowe fotele 366 oraz dość designerskie oświetlenie wcale nie mają angielskiego pochodzenia. A jednak, mimo to, ten salon robi wrażenie wnętrza w stylu angielskim i udowadnia jego ponadczasowość.
Mały salon w stylu angielskim
Wiem doskonale, że większości z Was salon w stylu angielskim kojarzy się przede wszystkim z wnętrzami dużych rozmiarów. Nic w tym dziwnego, bo jak napomknęłam we wstępie, styl ten pochodzi z wnętrz zamkowych. A jednak okazuje się, że to wcale nie ogranicza nas przy projektowaniu naszych niewielkich wnętrz, którym do rozmiarów komnat zamkowych jest bardzo daleko.
Trudno się temu dziwić, bo przecież współczesne budownictwo angielskie również odeszło od budowania zamczysk, a przedmieścia wielkich miast pełne są domków w zabudowie szeregowej. W takich segmentach nikt nie może liczyć na obszerne wnętrza, a niewielka szerokość salonów w nich zlokalizowanych może zaskoczyć. Jeśli mieliście okazję oglądać kiedyś angielskie programy wnętrzarskie, to wiecie co mam na myśli. Jeśli ich nie widzieliście, to przy najbliższej okazji możecie to nadrobić. Myślę, że wnętrze ze zdjęcia poniżej idealnie by do takiej angielskie szeregówki pasowało. Zobaczcie zresztą sami.
Zobacz w sklepie:
Aranżacja z powyższego zdjęcia jest bez wątpienia wnętrzem w stylu angielskim. Świadczą o tym przede wszystkim z angielska zdobione ściany oraz typowy dla tego stylu kominek. Wystroju dopełniają meble wypoczynkowe, bardzo klasyczne w formie. Uzupełniają one styl wnętrza, ale nie przyćmiewają widocznych na ścianach sztukaterii.
Białe meble do salonu w stylu angielskim – tak, ale…
A skoro już przy sztukateriach jesteśmy, to chciałabym Wam pokazać jeszcze jedną aranżację, która mnie osobiście wprawiła w pewne osłupienie. Otóż jest to bardzo bogato zdobiona sztukateriami przestrzeń, którą wyposażono w nowoczesne białe meble. Nie jestem przekonana, że ten wybór był w tym wypadku najlepszy. Przekonajcie się zresztą sami.
Nie znaczy to jednak, że pokazując Wam takie zdjęcie, chciałabym w jakiś sposób zdyskredytować zasadność umieszczania białych mebli w salonie w stylu angielskim. Jestem wręcz przekonana, że białe meble w takich wnętrzach sprawdzą się doskonale, pod jednym warunkiem – biel nie będzie jedynym i dominującym elementem wystroju, a jedynie dodatkiem, który uspokoi aranżację dodając jej klasy. Nie miałabym zatem nic przeciwko białym meblom w salonie w stylu angielskim, jeśli ściany byłyby ciemniejsze.
Dodatki do salonu w stylu angielskim
Na koniec chcę dodać jeszcze kilka słów na temat dodatków. Jak wiecie, takie elementy potrafią znacząco poprawić wygląd wnętrza i sprawiają, że staje się ono przytulne. Zasłony w stylu angielskim mają jeszcze tę zaletę, że świetnie podkreślają styl wnętrza, zwłaszcza wtedy, gdy powielają jakiś wzór obecny na kanapie czy fotelu.
Nie jestem jednak fanką takich dodatków, przez które salon w stylu angielskim jest przeładowany i staje się przez to przytłaczający. Jestem zwolenniczką umiarkowanych rozwiązań i mam nadzieję, że to właśnie dzięki nim udaje się tworzyć wnętrza atrakcyjne, w których przebywamy z przyjemnością i nie męczymy się podczas pobytu w nich.
Wracając do wspomnianych na wstępie wakacji, zachęcam Was do odpoczynku od codzienności i zbierania inspiracji. Ja zawsze odwiedzając inne kraje, a nawet podróżując po Polsce, z radością odkrywam nowe pomysły aranżacyjne i zachwycam się różnorodnością. Czasem udaje mi się również coś przywieźć, co później wykorzystuję w moim domu. Mam nadzieję, że i z tych wakacji przywiozę coś takiego i Wam również życzę udanych wakacyjnych wojaży i wnętrzarskich łowów.
3 komentarze
Lubie styl angielski. Podoba mi się jednak ten styl w wersji stonowanej w której dominują delikatne barty. Biel, szarość oraz beże.Nie przepadam natomiast za kiczowatymi stylizacjami zawierającymi pastele, jakieś ozdobne kotary i masę talerzy z kotami na ścianach. Niczym z ,,Co ludzie powiedzą”. 😉 Chyba wiecie o co mi chodzi 😉
Najpiękniejsze na zdjęciach są chyba kominki. Chętnie sama bym sobie taki umieściła w domu 🙂
Piękne fotele, ale te są chyba akuratnie w stylu lat 60? 🙂
o ja takie wnetrze to mi sie marzy czulambym sie jak w palacy, fajny ciekawy artykul, do tego piekne zdjecia!!!! 😉