Co Wam przychodzi do głowy, gdy słyszycie Irlandia? Ja od razu myślę o pięknych zielonych krajobrazach, dniu św. Patryka i tańcach celtyckich. Potem na myśl przychodzi irlandzkie piwo i pub. I tutaj już jesteśmy o krok od tematu, o którym chcę Wam dzisiaj napisać czyli od wnętrz w stylu irlandzkim. Wiecie, jak wygląda styl irlandzki w domu?
Styl irlandzki – wnętrza pełne przytulności
Wróćmy na chwilę do skojarzeń z irlandzkim pubem. Większość znanych mi miejsc w tym klimacie to wnętrza pełne drewna, raczej ciemnego, wzorzystych tkanin i zieleni. Takie zestawienie tworzy świetny klimat, w którym dobrze się czujemy, gdy na zewnątrz panuje iście irlandzka pogoda. To takie aranżacje, w których można się zaszyć na kanapie z dobrą książką i oderwać się od zwyczajnej codzienności.
Styl irlandzki w domu wygląda bardzo podobnie. Większość jego elementów, które teraz uznajemy za charakterystyczne dla takich wnętrz, wynika po prostu z tradycji i kultury oraz materiałów, które były dostępne na miejscu. To właśnie dlatego w aranżacjach irlandzkich mamy ciemne drewno, z którego stworzone są meble w stylu irlandzkim. Wzory na tkaninach zwykle są inspirowane irlandzkimi plecionkami. Motyw plecionek pojawia się zresztą nie tylko na tkaninach, z których wykonane są zasłony, tapicerki czy poduszki, ale również na innych elementach dekoracyjnych. Często znajdziemy go na kaflach stanowiących obudowę kominka czy leżących na podłodze, ale również w formie dekoracji na meblach czy ramach obrazów.
Wspomniałam już, że pokój w stylu irlandzkim jest pełen tkanin. Nie zdarza się raczej, by okna nie były udekorowane zasłonami. Zwykle są to story z grubego materiału, które nadają wnętrzu klubowego charakteru. Tkaniny pojawiają się również w formie innych dodatków, takich jak narzuty na łóżko, pledy czy obrusy. Rzadko kiedy są one jednobarwne i gładkie, zdecydowanie dominują tkaniny wzorzyste, często z opisanymi wyżej motywami plecionek.
Zobacz w sklepie:
Salon w stylu irlandzkim – kolory
Powiedziałam już sporo o materiałach i tkaninach, ale nie było jeszcze nic o kolorach. To ważny aspekt we wnętrzach w stylu irlandzkim, które należą do wnętrz wielobarwnych. Niemal nigdy nie spotykamy tutaj białych ścian tak charakterystycznych do stylu skandynawskiego. W takich wnętrzach często spotykamy zieleń w bardzo wielu różnych odcieniach, począwszy od nasyconej zieleni trawy, poprzez khaki aż do odcieni zgniłozielonych. Dodatkiem bywa kolor ceglasty, ale w bardzo zgaszonej wersji, ciemny brąz (najczęściej w postaci mebli) oraz spłowiały niebieski.
Same kolory nie są jednak tak istotne, jak wzory. W pokoju w stylu irlandzkim bowiem rzadko kiedy ściany są jednobarwne. Bardzo często pojawia się bowiem na nich wzorzysta tapeta, która pokrywa ściany w całym pomieszczeniu. Wzory mogą być bardzo różne, choć dominują plecionki i motywy kwiatowe różnego rodzaju. Zdarza się, że motyw z tapety powtarza się na innych elementach we wnętrzu. I choć wydawać się może, że co za dużo to niezdrowo, to jednak nawet taka aranżacja może wyglądać elegancko i przyciągać uwagę. Dowodem na to niech będzie poniższe zdjęcie salonu w stylu irlandzkim.
Zobacz w sklepie:
Niewątpliwie jest to wnętrze stylowe i eleganckie. Pełne wzorów i z charakterystycznymi dla stylu irlandzkiego wzorami. A jednak trudno powiedzieć, że panuje w nim stylistyczny misz masz. Odpowiednio dobrane kolory, gładka tapicerka mebli wypoczynkowych i zasłony tworzą udane połączenie, które tonuje wyraźnie wzorzyste ściany.
Dla kogo irlandzki styl wnętrza?
Przeglądając zdjęcia z irlandzkimi wnętrzami zastanawiałam się, komu takie wnętrza będą się podobać. Na pewno nie polubią ich miłośnicy minimalizmu i ultranowoczesności. Przypuszczam, że uznają je za przestarzałe i zbyt retro jak na współczesne trendy wnętrzarskie. Jestem jednak przekonana, że jest spora grupa osób, którym bardzo podobają się wnętrza z klimatem, lubią meble z duszą oraz przytulność, jaką można uzyskać dzięki odpowiednim dodatkom. To właśnie z myślą o nich powstał ten wpis, w którym chciałam pokazać, że można urządzić nie tylko wnętrza w stylu klasycznym i retro, ale nieco bardziej oryginalnie i stworzyć w swoim mieszkaniu klimat rodem z irlandzkiego pubu.
Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać jeszcze o lampach. Irlandzkie wnętrza lubią nastrojowe światło, dzięki któremu we wnętrzach powstaje klimat sprzyjający wypoczynkowi. Nie wystarczy zatem jedno górne oświetlenie, ale powinno się w nim pojawić kilka punktów świetlnych. Warto postawić lampy stojące czy zainstalować kinkiety, dzięki którym wnętrze będzie jeszcze przytulniejsze.
Zobacz w sklepie:
I jak Wam się podobają irlandzkie wnętrza? Czy myślicie o tym, aby zastosować u siebie styl irlandzki w mieszkaniu? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii, więc dzielcie się nimi w komentarzach.
0 Komentarzy