Nie wiem, czy wiecie, ale styl skandynawski nie jest jednolity. Ma kilka swoich odłamów, a każdy z nich ma inne cechy charakterystyczne. I choć niewprawne oko spoglądając na daną aranżację widzi styl skandynawski, to po bliższym przyglądaniu się można zauważyć pewne różnice. Inaczej będzie wyglądał styl norweski, a inaczej styl duński we wnętrzach. Dziś opowiem Wam co nieco o tym ostatnim.
Styl duński we wnętrzach – charakterystyka
Skandynawowie często jawią nam się jako miłośnicy funkcjonalnych, designerskich rozwiązań. Wydawać by się mogło, że w tych wnętrzach nie ma miejsca na rozwiązania tradycyjne. A jednak styl duński we wnętrzach zdaje się temu przeczyć.
Duński styl we wnętrzach charakteryzuje się przywiązaniem do klasycznych mebli drewnianych, które są w nim obecne nie w tak popularnej i wszechobecnej współcześnie bieli, ale przede wszystkim w kolorach naturalnych. Tutaj nikt nie ma ochoty przemalować pięknego drewnianego mebla na biało, tylko dlatego, że jest on ciemny, drewniany, klasyczny w każdym calu.
Umiłowanie do klasyki objawia się zresztą nie tylko w kolorystyce mebli, ale również w ich formie. Duńskie aranżacje wnętrz są pełne mebli z historią, ale nie mam tu na myśli mebli retro. Duńczycy lubią dobry design i to często perły designu z lat 70-80. ubiegłego wieku pojawiają się jako kluczowe elementy wystroju. Doskonale ten trend jest widoczny na zdjęciu poniżej.
Zobacz w sklepie:
W tym bardzo spokojnym i delikatnym wnętrzu na pierwszy plan wysuwa się stolik kawowy. Klasyczna jest zarówno forma, jak i materiał. Towarzyszą mu stylowe fotele i sofa– typowe meble w stylu duńskim, które łączą w sobie funkcjonalność, design i wygodę. Dopełnieniem aranżacji jest dopasowana kolorystycznie drewniana okładzina ścienna oraz lampa na trójnogu. Prosto, klasycznie, po prostu mieszkanie w stylu duńskim.
Styl duński w domu – sypialnia
Meble z lat 70. i 80. świetnie będą się prezentować również w sypialni. To tutaj, obok wyboru odpowiedniego łóżka, mamy możliwość zasygnalizować nasze umiłowanie do stylu duńskiego we wnętrzach. Wystarczy znaleźć szafkę nocną, która będzie pasowała do naszej wizji sypialni. Może się ona prezentować np. tak:
Zobacz w sklepie:
Jest prosta do bólu, a jednocześnie jest typową przedstawicielką nurtu duńskiego. Funkcjonalność łączy się w niej w prostotą, dobry design z wysokiej jakości drewnem. Całość jest naprawdę doskonała, a zestawienie z lampką z podobnego okresu czyni z niej mebel niemal kultowy. Sama chętnie zobaczyłabym taką szafkę obok mojego łóżka.
Kuchnia w stylu duńskim
Duńczycy gotują w domu równie chętnie jak Dunki. Nikogo nie dziwi, że to mężczyzna jest odpowiedzialny za kuchnię, a wymieniający się przepisami panowie nie budzą niczyjego zdziwienia. W Polsce co prawda mówi się o tym, że to panowie są lepszymi szefami kuchni, ale jednak w większości domów codzienne gotowanie jest domeną kobiet. A może by tak urządzić kuchnię w stylu duńskim? Może to mógłby być ten pierwszy krok, który przybliży nas do Danii, a naszych domowych panów przekona do chwycenia za garnki i eksperymentowania na tym polu?
Zanim jednak masowo zaczniemy namawiać panów do gotowania, to pokażę Wam jak powinna wyglądać kuchnia w stylu duńskim. Otóż, jak zwykle we wnętrzach skandynawskich, tak i tym razem, duński styl wnętrz wymusza funkcjonalność. Ta zasada obowiązuje również w kuchni, której urządzenie nie może być przypadkowe.
Trzeba zadbać o to, by było wygodnie, ergonomicznie, a jednocześnie stylowo. Może też być nowocześnie, bo duński styl wnętrz czerpie nie tylko z historii, ale zwraca się również ku nowoczesności. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by kuchnia w stylu duńskim była biała i lakierowana. Kluczem do sukcesu jest jednak taka jej aranżacja, by wnętrze nie było zimne, lecz przytulne i ciepłe. Świetnie zostało to zrobione we wnętrzu poniżej.
Zobacz w sklepie:
Już patrząc na tę kuchnię mam wrażenie, że panuje w niej ciepła, rodzinna atmosfera. Wbrew obawom, białe, lakierowane meble kuchenne, które mogłyby wydawać się zimne, wcale takie nie są. Są bowiem zrównoważone przez klasyczne w formie i kolorze krzesła oraz kominek na ceglanej ścianie. Ukłonem w kierunku rozwiązaniom tradycyjnym są bardzo szerokie deski podłogowe oraz stojący przy oknie tarasowym fotel. Aż chce się przycupnąć z boku i będąc niemal niewidocznym uczestniczyć w życiu toczącym się wokół tego stołu.
Łazienka w stylu duńskim
Skoro już wiecie, jak wygląda salon, sypialnia i kuchnia w stylu duńskim, to czas na łazienkę. To ostatnie pomieszczenie, na które chcę zwrócić Waszą uwagę pokazując duńskie aranżacje wnętrz. Otóż łazienka w stylu duńskim, podobnie jak kuchnia, to połączenie nowoczesności i klasyki. Dobrze będzuie się w niej prezentowała nowoczesna w formie ceramika sanitarna i gładkie okładziny ścienne. Dodatkiem, który nada jej oczekiwanego charakteru, będę meble w stylu duńskim.
Jak już zdążyliście zauważyć, duński styl wnętrz lubi meble w kolorze, wykonane ze szlachetnego drewna. Jednocześnie powinny to być meble proste i funkcjonalne. Efektem połączenia tych cech są meble doskonałe, a przykład takiego mebla do łazienki możecie obejrzeć na poniższym zdjęciu.
Zobacz w sklepie:
Cała łazienka jest urządzona prosto, funkcjonalnie i nowocześnie. Gdyby nie było szafki pod umywalką, moglibyśmy nawet powiedzieć, że jest to wnętrze nudne i nijakie. A jednak, gdy szafka się pojawia, zyskuje ono nowego charakteru. Szafka pod umywalkę jest bowiem głównym akcentem dekoracyjnym tego wnętrza, która ostatecznie definiuje jego styl. Spełnia ona wszystkie wymogi, jakie muszą spełniać meble w stylu duńskim.
Ciekawa jestem, jak Wam podoba się duński styl w domu. Czy chcielibyście mieć tak urządzone mieszkanie? Czy podobają Wam się meble w stylu duńskim, czy może wolicie te białe, typowe dla norweskich wnętrz? Podzielcie się opiniami w komentarzach.
5 komentarzy
Na mnie wrażenie w tym wystroju zrobiły dekoracje przy oknach. Podoba mi sie,że albo sa minimalistyczne, Albo po prostu z nich zrezygnowano. Jak to widzimy na fotografii numer 4. Dzieki temu w pomieszczeniu jest więcej światła, wydaje się większe a także jest piękny widok na ogród (zresztą jest to jeden z trików na rozjaśnienie pomieszczenia).
Poza tym niby na zdjęciach są meble z lat 70-tych i 80-tych, ale jednak wnętrze nie wygląda na stare.
Osobiście jestem wielką fanką stylu skandynawskiego w mieszkaniach. Uwielbiam jasne, przestronne pomieszczenia, w których nie czujesz się osaczony. Zaprezentowana przez Ciebie kuchnia w stylu duńskim jest szczytem marzeń. Przepiękna.
pozdrawiam
Świetne jest drugie zdjęcie Meble niby w stylu retro. Niczym wyjęte z filmów z lat 70-tych . A pomimo to pomieszczenie absolutnie nie wygląda na przestarzałe. Na pewno świetne są te bele na suficie. Aktualnie przymierzam się do budowy swojego domu oraz autentycznie zastanawiam się nad wybudowaniem domu właśnie z odkryciem poddasza. Interesujące wydaje się jeszcze połączenie boazerii z szafkami.
Ostatnio polubiłam we wnętrzach szarości. Kiedyś nie przepadałam za takimi kolorami. Nie wyobrazałam sobie aby pomalować tak ściany.Aktualnie powaznie się nad tym zastanawiam. Świetne jest połaczenie bieli z szarościa. Sprawia, ze pomieszczenie nabiera klasycznego i eleganckiego wyglądu.
Myślę,ze do powyższych projektów mogłaby dobrze pasować również i czarno biała kratka na podłodze.
Styl norweski, szwedzki, duński – czy to ogromny grzech kiedy w każdych z nich widzę w zasadzie to samo? Pewnie gdybym przyjrzał się dodatkom lub skupił się po prostu na szczegółach to dostrzegłbym różnicę, ale tak ogólnie? Biel, szarość, minimalizm. Ale może się mylę! Nie wykluczam mojej pomyłki oczywiście. To tylko opis moich wrażeń. 🙂