Dawno nie pisałam nic o moim ulubionym stylu skandynawskim. Nie znaczy to, że przestałam go lubić, ale ostatnio moje życie inspirowało mnie w zupełnie innych kierunkach. Dziś jednak wracam do pomysłów rodem ze Skandynawii, zainspirowana pytaniami mojej koleżanki, która właśnie przymierza się do urządzenia sypialni na poddaszu. Zasypała mnie wręcz ostatnio pytaniami, na które, mam nadzieję, udzieliłam jej wyczerpujących odpowiedzi. A to, co jej przekazałam, zebrałam dla Was i oto przed Wami sypialnia skandynawska na poddaszu.
Sypialnia na poddaszu
Zacznę może od tego, że poddasze to generalnie dość trudne miejsce do aranżacji. Wiele zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa (ta pionowa ścianka pod skosem) oraz od tego, czy w sypialni mamy do czynienia z jednym skosem, czy też może jest w niej jaskółka lub/i krokiew koszowa, które są bardzo widocznymi elementami wnętrza.
Nie znaczy to jednak, że sypialnia na poddaszu nie może dobrze wyglądać. Wręcz przeciwnie, może nawet bardzo dobrze wyglądać, pod warunkiem, że za jej aranżację zabierzemy się z głową. Jak zatem zabrać się za urządzenie poddasza krok po kroku? Przede wszystkim należy zastanowić się, które miejsce najlepiej będzie nadawać się na łóżko. Jeśli tylko nie macie klaustrofobii i nie boicie się mieć sufitu nisko nad głową, to dobrym pomysłem jest ustawienie łóżka pod skosem, nawet gdy skos schodzi dość nisko.
Zobacz w sklepie:
Jeśli jednak klaustrofobia jest Wam bliska, to mam dla Was dwa rozwiązania. Rozważcie możliwość dodania okien dachowych do skosu. Wpada przez nie dużo więcej światła, niż przez okna pionowe, a dodatkowym bonusem jest możliwość oglądania gwiazd przed zaśnięciem. Nie obawiajcie się parowania okien dachowych czy innych problemów związanych z umiejscowieniem okien nad łóżkiem. Jeśli tylko macie sprawnie funkcjonującą wentylację we wnętrzach, to takie usytuowanie łóżka nie będzie żadną przeszkodą.
Nie macie możliwości dodania okna w skosie, a klaustrofobia nie pozwala Wam spać pod niskim skosem bez otworów, to jedynym wyjściem jest ustawienie łóżka pod jedną ze ścian pionowych i wykorzystanie skosu w inny sposób.
Skandynawska sypialnia – meble
Skoro już ustalone zostało miejsce, w którym ma się znaleźć łóżko, to teraz czas, aby stworzyć pokój na poddaszu w stylu skandynawskim. Pora więc wybrać łóżko w skandynawskim stylu. Najlepiej, żeby było ono proste i funkcjonalne, wykonane z drewna, bez żadnych ozdób. Może być również metalowe – wówczas jeszcze lepiej wpisze się w skandynawską surowość. Obok łóżka powinny bez wątpienia pojawić się szafki nocne. Dopasowane do łóżka i tak jak ono, proste i funkcjonalne.
Oczywiście styl skandynawski wymusza prostotę formy, więc kupując meble trzeba mieć na uwadze, że im prościej, tym lepiej, tak jak na poniższym zdjęciu.
Zobacz w sklepie:
Taka aranżacja poddasza jak powyżej pokazuje, że styl skandynawski można pokazać nie tylko meblami i dodatkami, które pojawią się we wnętrzu, ale również materiałami wykończeniowymi. Zwróćcie uwagę, że ściany w tym pomieszczeniu są wykończone drewnem w naturalnym kolorze, którego forma przywodzi na myśl wnętrza popularnym w Skandynawii saun.
Zwróćcie również uwagę, że drewno na ścianach wcale nie musi kojarzyć się z PRL-owską boazerią, która przytłaczała wnętrza w tamtych czasach. Nie musi również kojarzyć się z folklorem góralskim, ani wiejską chatą. W tej aranżacji drewno dodaje sypialni ciepła, przytulności, spokoju. Jest prosto, naturalnie, ale nowocześnie i stylowo.
Meble są więc niejako koniecznym dodatkiem do wnętrza, a nie jego głównym akcentem aranżacyjnym. Dopełniają aranżacji, ale jednocześnie nie przejmują palmy pierwszeństwa, jaka niewątpliwie w tej aranżacji należy do drewnianej ściany.
Przechowywanie na poddaszu
W tym miejscu chcę zwrócić uwagę, że łóżko to nie jedyny mebel potrzebny w sypialni. We wnętrzu tym koniecznie muszą się również pojawić meble do przechowywania: komody czy szafy. W rozwiązaniu idealnym obok sypialni znajduje się garderoba, w której schowane są wszystkie ubrania, a sypialnia służy jedynie do odpoczynku. Takich idealnych sypialni jest jednak niewiele, dlatego jednak temat szaf i komód w sypialni pozostaje aktualny.
Dobrym pomysłem, którego jestem orędowniczką, jest wykorzystanie miejsca pod skosem. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy ścianka kolankowa jest dość niska. Wówczas przestrzeń pod skosem można zagospodarować na szafę, w której swoje miejsce znajdzie spora część naszej garderoby.
Świetnie w roli mebli do przechowywania sprawdzają się również komody. To właśnie w szufladach najwygodniej przechowuje się bieliznę czy inne drobne części garderoby. Wyposażenie ich w specjalne organizery znacząco ułatwia utrzymanie porządku i ułatwia codzienne życie.
Sypialnia na poddaszu – dodatki
Urządzając poddasze w stylu skandynawskim może się wydawać, że trudno będzie znaleźć dodatki. Na poddaszu ze skosami nie ma przecież wiele miejsca na ścianach, więc dekoracyjne obrazki odpadają. Skandynawska sypialnia może jednak zostać doskonale udekorowana za pomocą ładnej narzuty, dużej ilości poduszek oraz lampek nocnych. Wystarczy dobrać je do stylu wnętrza, a z pewnością ocieplą one pomieszczenie i dodadzą mu przytulności.
Jakie poduszki wybrać?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Wiele zależy od tego, jak wygląda całe pomieszczenie i od tego, jaką funkcję mają spełniać poduszki. Jeśli we wnętrzu dużo się dzieje, na ścianie czy podłodze pojawia się mocniejszy kolor, to proponowałabym dobierać poduszki w taki sposób, żeby uspokajały wnętrze. Urządzając sypialnię w stylu skandynawskim nie można bowiem zapominać o tym, że Skandynawowie są raczej spokojni i takie też powinny być wnętrza w tym stylu.
Jeśli jednak czujecie, że Wasza sypialnia jest tak spokojna, że aż nudna, to radziłabym jednak zdecydować się na bardziej wyraziste poduszki. Mogą być w geometryczne czy kwiatowe wzory oraz w mocniejszych kolorach niż reszta pomieszczenia. Dzięki temu wnętrze nabierze wyrazu, a Wasze potrzeby estetyczne również zostaną zaspokojone.
3 komentarze
Bardzo ciekawy blog , miło się czyta.
Sypialnia na poddaszu to świetny pomysł, kiedy ma się okna na skosach, planuję urządzenie takiej w swoim domu. Pierwsze zdjęcie w tym zestawieniu podoba mi się najbardziej. Jest prosto i nowocześnie, ciemne belki i podłoga dobrze przełamują biel.
Wybierając łóżko do sypialni w stylu skandynawskim warto zastanowić się nad takimi z zagłówkiem jest to naprawdę fajne rozwiązanie. Przede wszystkim ze względu na wygodę warto się zastanowić.