Muszę Wam się do czegoś przyznać – uwielbiam skosy i moim marzeniem było mieszkać na poddaszu. Od kilku lat jest to marzenie spełnione, bo sypialnię mam na poddaszu i nie zamieniłabym jej na żadną inną. Znam jednak takich, dla których poddasze (no może poza piwnicą), to ostatnie miejsce, w którym chcieliby mieszkać. Ja jednak uważam, że nawet małe mieszkanie na poddaszu ma swój uroki do tego Was będę dziś przekonywać.
Mieszkanie na poddaszu – dlaczego warto?
Mieszkania na poddaszu mają wiele zalet, ale zacznę od tych najbardziej prozaicznych, a więc od ich ceny. Jeśli kupujesz mieszkanie, to płacisz za jego metraż, czyli za powierzchnię użytkową. Ta zaś w przypadku poddaszy jest mniejsza niż powierzchnia podłogi, bo zależy od wysokości pomieszczenia.
W Polsce obowiązują dwie normy obliczania tej powierzchni, ale niezależnie od tego, z której skorzystasz i tak metraż podłogi będzie mniejszy od powierzchni użytkowej. W zależności od wielkości mieszkania, liczby skosów oraz ich wysokości różnica może wynieść nawet kilkanaście metrów. Przeliczając to przez średnią cenę metra kwadratowego, możesz kupić mieszkanie na poddaszu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, w porównaniu do takiego samego mieszkania bez skosów.
Poza niższą ceną, mieszkania na poddaszu mają swój niepowtarzalny klimat. Skosy dodają im przytulności, a możliwość odsłonięcia więźby dachowej dodaje im uroku i daje szerokie możliwości aranżacyjne. W niektórych miastach są jeszcze do kupienia poddasza starych kamienic, usytuowanych w centrum miasta. Kupując je, możesz zamieszkać w niepowtarzalnej lokalizacji i korzystać z uroków życia w historycznym centrum miasta.
Zobacz w sklepie:
Mieszkanie na poddaszu – na co zwrócić uwagę
Skoro już przekonałam Was, że mieszkanie na poddaszu może być fajne, to teraz chcę powiedzieć na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Podstawową sprawą, którą należy zbadać jest wysokość ścianki kolankowej. Jest to ta pionowa ścianka, na której opiera się więźba dachowa. Od jej wysokości zależy, jak funkcjonalne będzie poddasze.
Zbyt niska ścianka kolankowa spowoduje duże trudności w aranżacji wnętrza. Będzie można wykorzystać przestrzeń pod skosem np. zabudowując je szafami, ale prawdopodobnie okaże się to mało funkcjonalne. Taka szafa będzie miała bowiem zbyt dużą głębokość, jeśli będziemy chcieli się do niej łatwo dostać. Jeśli zaś zrobimy standardową głębokość, to będzie ona zbyt niska, żeby z niej wygodnie korzystać.
Optymalna wysokość ścianki kolankowej wg mnie wynosi od 90-140cm. Jest to ścianka, która daje duże pole do aranżacji poddasza, a jednocześnie zapewnia wygodny dostęp np. do zabudowy. Zaznaczam jednak, że jej wysokość zależy od wzrostu użytkownika i osoby wysokie będą potrzebowały wyższej ścianki kolankowej.
Warto również sprawdzić jak wygląda sytuacja z więźbą dachową. Niektóre jej typy wymagają pozostawienia słupów wspierających, których nie można usunąć. Warto więc sprawdzić miejsca, w których słupy te się znajdują i uwzględnić je w swoich pomysłach na aranżacje poddasza.
Zobacz w sklepie:
Warto również zwrócić uwagę na okna dachowe, których obecność determinuje doświetlenie wnętrza. Chciałabym jednak przypomnieć, że okna dachowe dają zdecydowanie więcej światła niż okna w ścianach pionowych. Nie ma więc sensu martwić się, że są one mniejsze niż te tradycyjne. Jeśli jednak wydaje Wam się, że poddasze jest słabo doświetlone, to warto rozważyć dodanie dodatkowych okien. Nawet jeśli dach jest gotowy, to dołożenie okna połaciowego nie powinno być problemem.
Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu?
Zakup poddasza na etapie jego budowy czy strychu do adaptacji na cele mieszkalne zwykle umożliwia wybór sposobu podziału przestrzeni. Dzięki temu możecie samodzielnie zaplanować przebieg ścianek działowych oraz rozkład pomieszczeń. Ograniczeniem mogą być jedynie instalacje i ciągi wentylacyjne, których rozmieszczenie wpłynie na usytuowanie łazienki i kuchni.
Planując podział przestrzeni na poddaszu warto również zwrócić uwagę na wysokość pomieszczeń. Być może okaże się, że skos jest na tyle ostry, że na środku pomieszczenia powstanie całkiem spora przestrzeń, którą można wykorzystać np. na stworzenie antresoli. Można ją wykorzystać jako sypialnię czy miejsce do pracy.
Zobacz w sklepie:
Największym wyzwaniem jest z pewnością zaplanowanie kuchni. Niska ścianka kolankowa czasem uniemożliwia wygodne rozmieszczenie szafek kuchennych pod skosem. W takiej sytuacji warto rozważyć umieszczenie mebli kuchennych prostopadle do ściany. Wówczas będzie można wygodnie korzystać z blatu roboczego, a pod skosem zostaną umieszczone meble służące do przechowywania.
Małe mieszkanie na poddaszu – inspiracje
Na koniec chcę powiedzieć kilka słów o wykorzystaniu miejsc pod skosami. Wiele osób uważa, że jest to miejsce stracone, ale ja zupełnie się z tym nie zgadzam. Otóż miejsce pod skosami idealnie nadaje się do zabudowania półkami czy zamkniętą szafą. W ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania, choć wcale nie tracimy pozostałej powierzchni mieszkalnej. Ponadto w miejscu pod skosem można postawić łóżko czy kanapę. Wysokość pod skosem z pewnością wystarczy, żeby dało się na nich wygodnie usiąść.
Urządzając małe mieszkanie na poddaszu, poza rozwiązaniami funkcjonalnymi, należy jeszcze wziąć pod uwagę sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni. A zatem, jeśli nie ma takiej wyraźnej potrzeby, to nie budujmy wysokich ścianek działowych. Kuchnia otwarta na salon doda poddaszu przestronności i spowoduje, że wyda się ono większe.
Aranżacje poddasza niech będą pełne jasnych kolorów, bo takie wnętrza zawsze wydają się większe. Niech będą pełne naturalnego światła, ale również wyposażone w dobrze dobrane oświetlenie, które je zapewni w tej zimniejszej i ciemniejszej porze roku.
Jeśli chcecie zachować część więźby dachowej lub wprowadzić element drewna na skosie, to niech będzie ono białe lub bardzo jasne. Jeśli będzie ciemne, to może spowodować nieprzyjemne uczucie spadającego sufitu i przytłoczyć wnętrze.
Zobacz w sklepie:
Mam nadzieję, że tym postem przekonałam Was, że fajnie jest mieć mieszkanie na poddaszu. Aranżacje dają naprawdę spore pole do manewru i można znaleźć takie rozwiązania, które zadowolą nie tylko Wasze oczekiwania funkcjonalne, ale i estetyczne. Ciekawa jestem, czy ktoś z Was urządzał już małe mieszkanie na poddaszu? Inspiracje dla innych w komentarzach mile widziane:)
1 Komentarz
Biały kolor znakomicie pasuje do poddasza. Jakiś czas temu mialam okazję odwiedzić znajomych, którzy zajmują podobne mieszkanie Jest ono ulokowane na poddaszu jednej z lubelskich kamienic przy zamku . Wyglądem zupełnie nie przypomina tego na powyższych zdjęciach. Ściany pomalowali na ciemne kolory. Meble również nie są jasne. Wszystko z załóżenia pewnie miało wygladać nowocześnie. Mieszkanie jest jednak ponure oraz mało przytulne. Prezentowałoby się zupełnie inaczej jakby zamiast ponurych brązowo szarych kolorów postawili na kremy, biele oraz beże.
Sama aktualnie zastanawiam się nad zaadaptowaniem poddasza w swoim domu jednorodzinnym ( miejsca jest dla nas trochę za mało po narodzinach córki) i wiem, że postawię na styl skandynawski.