Z czym Wam się kojarzy styl loftowy? Mnie od razu z amerykańskimi filmami, w których ciekawe osobowości często mieszkają we wnętrzach pofabrycznych. Pomieszczenia są wysokie, przestronne i mały metraż nie jest problemem. Zaczęłam się jednak zastanawiać czy styl loftowy nadaje się tylko do takich dużych powierzchni. I po przemyśleniu doszłam do wniosku, że wcale tak być nie musi. Mała łazienka w stylu loftowym wygląda naprawdę świetnie.
Styl loft w małej przestrzeni – jak to pogodzić?
Jak napisałam wyżej, styl loft kojarzy mi się niemal wyłącznie z dużymi przestrzeniami. To przecież właśnie wnętrza pofabryczne, które były zamieniane na mieszkania, są kolebką tego stylu. Nic więc dziwnego, że są to obszerne pomieszczenia, bo projektowane były tak, by zmieściły się w nich taśmy produkcyjne i hale montażowe różnego typu.
Dopiero później, gdy fabryki zostały zlikwidowane powierzchnie te zaczęto zamieniać na mieszkania. Były one tanie, więc zasiedlali je artyści, którzy zwłaszcza na początku kariery nie mieli zbyt dużo pieniędzy. Nie skupiali się więc na budowaniu dodatkowych ścian czy wydzielaniu pomieszczeń, lecz aranżowali to, co zastali. To stąd wzięły się odsłonięte rury, ceglane ściany czy duże, pofabryczne okna, które były wykorzystywane jako ważny element aranżacji, a w sposobie jej wykonania było widać serce i duszę właściciela.
Takie elementy w małych wnętrzach mogą nieco przytłaczać. Co zatem zrobić, żeby małe mieszkanie zyskało trochę ze stylu loft? Otóż wydaje mi się, że najlepszym pomysłem na wykorzystanie stylu loft w małym wnętrzu będzie wybór kilku elementów charakterystycznych dla tego stylu. Wówczas wnętrze zyska odpowiedni charakter, a nie będzie przytłoczone nadmiarem elementów. Spójrzcie na łazienkę ze zdjęcia poniżej.
Zobacz w sklepie:
Lampy w stylu industrialnym, takaż szafka a do tego płytki metro i bateria, która bardzo przypomina taką z łazienek publicznych. Zobaczcie – tylko kilka elementów, a już bez wątpienia można stwierdzić, że jest to łazienka w stylu loft i choć mała, to jednak świetnie wygląda w takiej aranżacji. Nie mamy wrażenia, że wyposażenie jest zbyt bogate. Wręcz przeciwnie, jest urządzona z umiarem, ale niewątpliwie stylowo.
Łazienka w stylu loft – minimalistycznie
Czy minimalizm i styl loft mogą iść w parze? To przecież z pozoru dwa różne style we wnętrzach. Czy jednak mogą występować razem? Ja uważam, że bez wątpienia tak. Zwłaszcza, gdy chcemy urządzić małe mieszkanie w tym właśnie stylu. A zatem urządzając małe wnętrze w stylu loft należy podejść do tematu minimalistycznie i z umiarem. Każda przesada, nadprogramowe dodatki w stylu loft, czy zbyt wiele jego elementów będzie przytłaczało i powodowało, że i tak mała przestrzeń, będzie wydawać się jeszcze mniejsza. Dowodem na to, że takie działanie jest skuteczne niech będzie poniższe zdjęcie.
Zobacz w sklepie:
Jak widzicie, tym razem płytki nie zajmują całej powierzchni ścian (coraz popularniejsze rozwiązanie nie tylko we wnętrzach w stylu loft czy minimalistycznych), ale jedynie newralgiczny obszar nad umywalką. Bardzo prosta, industrialna umywalka idealnie współgra z równie prostą, metalową szafką wiszącą. Nad lustrem ciekawa w formie lampa, w której można dopatrzyć się elementu rur, tak charakterystycznych dla stylu loft. Szczerze mówiąc, to patrząc na tę łazienkę mam wrażenie, jakby była żywcem wyjęta z kącika socjalnego w jakiejś fabryce, choć oczywiście z pewnością jest bardziej czysta i przyjemna. Jest to chyba najlepszy dowód, że stylizacja jest udana.
Łazienka loftowa na poddaszu – czy to możliwe?
Skoro już w tym wpisie obalam mity, że wnętrza loftowe to koniecznie wnętrza duże, to podejmę się polemiki na temat łazienki na poddaszu. Otóż poddasze, a zwłaszcza niskie poddasze, nie jest raczej spotykane w typowych pofabrycznych mieszkaniach. Fabryki raczej nie miały skośnych dachów, a jeśli już, to były to raczej wysokie poddasza, z oknami jaskółkowymi. W Polsce buduje się jednak inaczej, większość nowych domów ma poddasza, które trzeba zagospodarować. Czy to oznacza, że nie można na poddaszu zrobić łazienki w stylu loft? Oczywiście, że nie! Zobaczcie zresztą sami.
Zobacz w sklepie:
Cegła, rury, miedź to elementy, które w powyższej aranżacji wysuwają się na prowadzenie. Prosto, a jednocześnie mocno loftowo. I choć nie jest to styl wysoce industrialny, a raczej przywodzi na myśl wnętrza pofabryczne z początku XX wieku, to wydaje mi się, że taka łazienka w stylu loft wygląda całkiem przyjemnie. Brakuje mi jedynie stylizowanych lamp, które, jako dodatki w stylu loft dodałyby temu wnętrzu jeszcze więcej charakteru.
Dodatki do łazienki w stylu loft
Na koniec tego wpisu chciałabym jeszcze dodać kilka słów na temat dodatków, które mogą pojawić się w łazience w stylu loft. Jak już pewnie zauważyliście, do takiej łazienki świetnie pasują płytki metro czy metalowa i miedziana „ceramika sanitarna”. Doskonale nadają się również inne dodatki, które powstały z rur.
W małej loftowej łazience mogą się zatem pojawić grzejniki wykonane z rur miedzianych, takież wieszaki czy drabinki, na których będzie można powiesić ręczniki. Metal może pojawić się również w formie dekoracji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z pociętych fragmentów rur lub zębatek stworzyć niezwykły obraz.
Elementem bardzo dekoracyjnym, a jednocześnie pełniącym niezwykle ważną funkcję szczególnie o poranku jest zegar. Według mnie w żadnej łazience nie może go zabraknąć, ale wybierając go należy go dopasować do stylu wnętrza. Mając to na uwadze do łazienki w stylu loft warto wybrać zegar metalowy, przypominający stary zegar, jaki wybijał zmiany w starych fabrykach. Fantastycznie by było, gdyby był on oryginalny. Jeśli jednak to się nie uda, to możecie wybrać zegar stylizowany (tak, w naszym sklepie też takie są;))
A jak Wam podobają się takie łazienki? Która łazienka w stylu loft podoba Wam się najbardziej? Czy przekonałam Was, że mała łazienka również może być urządzona w takim stylu? A może wolicie wnętrza loftowe innego rodzaju? Zapraszam do komentowania poniżej.
2 komentarze
Jasne przekonałeś, chociaż nie wiem czy pasowałoby to do jeszcze mniejszego pomieszczenia. Umywalka z pierwszego zdjęcia wydaje się trochę za mała do komfortowego korzystania.
Niekoniecznie musi tak być. Sama mam u siebie bardzo podobną umywalkę i nie sądzę aby była niewygodna. Umywalka służył jedynie do mycia rąk. Nie musi byc tak duża jak zlew w kuchni. Lepsza jest niewielka umywalką i wieksza szafeczka pod spodem.Dzieki temu możemy coś obok niej postawić ( dekoracje czy kosmetyki).
Zastanawia mnie jednak cegła w łazience na pierwszym zdjęciu. Czy jest to praktyczny materiał na takie pomieszczenie? Wyglada to naprawdę fajnie, ale czy taka cegła nie bedzie reagowała z wilgocią?