Poszukiwanie miejsca na wakacyjny wypoczynek zawsze nastraja mnie nieco analitycznie. Zamiast przyglądać się lokalizacji i okolicznym atrakcjom, zwracam uwagę na wystrój wnętrz. Niestety, zdecydowana większość wakacyjnych kwater nadal jest urządzana tanim kosztem, bez większego przywiązania do szczegółów i całej aranżacji. Zdarzają się jednak prawdziwe perełki. W tym roku moją uwagę przykuły szczególnie wnętrza w stylu vintage i zainspirowały mnie do tego wpisu. Dziś tematem przewodnim jest kuchnia w stylu vintage.
Kuchnia w stylu vintage czyli jaka?
Zanim jednak zacznę Wam podrzucać aranżacje wnętrz w stylu vintage, to chciałabym Wam wyjaśnić na czym polega ten styl wnętrz. Nie jest on zbyt popularny w Polsce, chyba, że vintage nazwiemy meblościanki z czasów PRLu zestawione z kocykiem w koniki leżącym na tapczanie, co jest częstym widokiem w kwaterach prywatnych. Brrr….. Ok, ale wracam już do meritum i nie zawracam Wam głowy moimi poszukiwaniami wakacyjnej kwatery w dobrym stylu.
Otóż styl vintage to styl, który wymyka się wszelkim przyjętym normom i trudno wyznaczyć sztywne łamy, żeby go zdefiniować. Na czym on zatem polega? Polega on na łączeniu ze sobą elementów wystroju wnętrza z różnych epok. Nie znaczy to jednak, że trzeba łączyć elementy od sasa do lasa i zawsze będzie to dobrze wyglądało. Wręcz przeciwnie. Styl vintage wymaga wyczucia i ogromnego poczucia estetyki, żeby przedmioty z różnych epok tworzyły spójne i eleganckie wnętrze, jak np. to ze zdjęcia poniżej.
Zobacz w sklepie:
Osoba, która urządzała to wnętrze popisała się naprawdę dużym wyczuciem. Patrząc na tę aranżację widzimy spójność, a każdy element wystroju jest elementem układanki, dzięki któremu całość jest genialna! Dopiero przyglądając się zauważamy, że do stworzenia takiego klimatu służą przedmioty z różnych epok i w różnym stylu.
Jak widzicie, we powyższym wnętrzu znajdują się patelnie z początku wieku, lampy fabryczne z lat 30 – tych oraz kredens z lat 50 – tych. Nie przeszkadzają wiszące na ścianach nowoczesne kinkiety czy prosty regał w skandynawskim stylu. Chciałabym, żebyście zwrócili szczególną uwagę na dodatki vintage. Stare, miedziane patelnie, waga sklepowa czy stojący na blacie kuchennym słój. Ta biała kuchnia dzięki dodatkom nie jest mdła i nijaka, lecz jest kuchnią z widocznym pazurem.
Gdy patrzę na nią przychodzą mi na myśl najlepsze wspomnienia z dzieciństwa, gdy jeździliśmy na wakacje na wieś. Czuję te zapachy, które towarzyszyły mi, gdy pomagałam cioci w gotowaniu i smak świeżo pieczonego chleba ze świeżutkim masełkiem, robionym ręcznie w prawdziwej maselnicy…. Rozmarzyłam się, wybaczcie 😉
Biała kuchnia – jakie dodatki?
Styl vintage w kuchni może być również odpowiedzią na panoszące się niemal wszędzie białe kuchnie, na które moda trwa od kilku dobrych lat i wcale nie ustaje. Nie mówię, że to źle, bo takie kuchnie są wręcz idealne do małych polskich mieszkań – powiększają optycznie wnętrze i pozwalają na szaleństwa z dodatkami. Jednakże jako miłośniczka koloru we wnętrzu mam dla Was propozycję. Może do białej kuchni z modnymi płytkami typu metro dodać odrobinę koloru, np. turkusowego? Co powiecie na takie inspiracje w stylu vintage?
Zobacz w sklepie:
Bardzo widocznym dodatkiem jest mocno turkusowa lodówka, która kształtem nawiązuje do kolorowych lat 70-tych. Inne dodatki vintage, jak choćby krzesła barowe czy cała wyspa, pomalowane również na piękny turkus, pięknie dopełniają tej aranżacji. Widać, że ktoś, kto projektował to wnętrze miał pomysł i wiedział jak rozwiązać odwieczne pytanie: biała kuchnia – jakie dodatki?
Turkus nie jest rozwiązaniem jedynym i idealnym. Możecie spróbować dodać do białej kuchni odrobinę zieleni, granatu czy energetycznej żółci. Możecie pójść również w klasykę i skorzystać z kontrastowego zestawienia czerni z bielą. Taki wybór jest ponadczasowy i sprawdza się we wnętrzach w każdym stylu, także tych w stylu vintage.
Kuchnia vintage – inspiracje na dodatki
Na koniec chcę Wam jeszcze podpowiedzieć, jakie inne dodatki vintage warto mieć. Mogą to być stylowe słoje na cukier, kawę czy herbatę. Młynek do kawy z duszą czy niezwykła taca. Poszperajcie co nieco w babcinym kredensie, na strychu u cioci na wsi czy u sąsiada. Możecie również wybrać się na pchli targ i tam upolować świetne ozdoby vintage. A jeśli wolicie zakupy w domowym zaciszu, to mam nadzieję, że nie muszę podpowiadać, gdzie szukać dodatków;)
Zobacz w sklepie:
Niech dekorują Wasze wnętrza kuchenne stojąc na otwartych półkach w kredensie, wisząc na relingach nad blatem czy wysoko, na okapie nad kuchnią gazową czy elektryczną. Dzięki nim wnętrze zyska klimatu i będzie zapraszać do gotowania nawet tych, którzy do tej pory z gotowaniem byli raczej na bakier.
Oprócz tych wyżej wymienionych chciałam Wam zaproponować zabawę gałkami do szafek. Kto powiedział, że wszystkie mają być jednakowe? W kuchni w stylu vintage świetnie będą wyglądać różne. Daj się ponieść duchowi poszukiwań i szukaj porcelanowych, drewnianych, zdobionych kwiatami, kropkami czy czymś jeszcze innym uchwytów do szafek. Im większa różnorodność zapanuje w Waszym wnętrzu, tym ciekawsza i będzie Twoja kuchnia.
Jeśli zdecydujecie się, że styl vintage w kuchni to jest to co tygrysy lubią najbardziej, to świetnie. Mam tylko jedną przestrogę – urządzanie wnętrz w stylu vintage nigdy się nie kończy. Gdy wybierzesz styl vintage, inspiracje napotkasz niemal na każdym kroku i co chwilę będziesz mieć ochoty na nowe elementy wystroju. Nagrodą będzie jednak wnętrze w 100% niepowtarzalne i Twoje. Czy uważasz, że gra jest warta świeczki?
3 komentarze
Kuchnia wygląda rewelacyjnie ale taki styl jest bardzo trudny we wcieleniu w życie. Sama jakiś czas temu probowałam urządzić taka kuchnie ale efekt okazał się inny od zamierzonego. Kuchnia wyglądała jak zabałaganiona. Z tym,,że mam w niej inne kolory. Nie przepadam za bielą.
Widocznie jedynie jasne wnętrza można zaplanować w taki sposob 🙂 Albo po prostu zatrudnić projektanta, który je zaprojektuje .
Uwielbiam stare przedmioty, które mają duszą. Powoli przygotowuję się do urządzenia mieszkania w tym stylu. Dużą wagę w planowaniu przykładam do urządzenia kuchni w stylu vintage, jako, że spędzam tam sporo czasu. Wiem już jak mają wyglądać meble do kuchni w stylu vintage, sprzętu AGD jest całkiem sporo, który by mi odpowiadał. Reszta już pójdzie gładko za pomocą różnych dodatków – kubki, zegar, lampa. Moim celem jest zaprojektowanie kuchni „jak u babci”, odbrobinę w stylu wiejskim i klasycznym. Vintage ma ten atut, że daje swobodę w działaniu. najważniejsze by się wszystko ze sobą „jakoś” komponowało.
Ja postawiłam na biel, drewno i tkaniny. Udało się stworzyć kuchnię, w której każdy domownik czuje się dobrze. Kilka skarbów od mamy i cioci, czajnik i inne agd z ariete z serii vintage, świeże kwiaty – i jest cudny klimat!