Nie wiem czy zastanawialiście się nad tym kiedyś, ale moda to w pewnym sensie perpetuum mobile. Każdy nowy trend jest wzorowany poprzednim, każda rewolucja ma swoje źródła w przeszłości. Ten trend dotyczy jednak nie tylko mody sensu stricte, ale również mody we wnętrzach. Co jakiś czas mamy do czynienia z nowymi trendami, ale gdy spojrzymy w przeszłość, to często są one jedynie współczesną modyfikacją tego, co już kiedyś było na topie. Dziś podpowiem Wam jak urządzić salon w starym stylu, bo styl ten powraca do łask i pojawia się w wielu aranżacjach wnętrzarskich.
Salon w starym stylu – inspiracje
Jak zawsze na początek chcę, żebyście się zastanowili, co powinno się koniecznie znaleźć w salonie w starym stylu. Jakie meble, kolory, dodatki wybrać? Zacznijmy od mebli.
Meble w starym stylu to meble z litego drewna, zwykle w naturalnym kolorze, choć mogą być również malowane na biało. Powinny być klasyczne w formie, eleganckie i stylowe. Dobrze będą wyglądać fotele, szafki i stoliki z giętymi nogami. Drewno może pojawić się również w takich elementach mebli wypoczynkowych jak podłokietniki czy podnóżki.
Wnętrze w starym stylu to nie jest wnętrze pełne prostych mebli. Wręcz przeciwnie. Wielbiciele stylu retro we wnętrzach, zostawiają prostotę miłośnikom stylu skandynawskiego, a sami rozkoszują się opływowymi kształtami, rzeźbieniami, ryflowaniami. W cenie są wszelkie zdobienia roślinne, a więc gałązki roślin, liście, kwiaty, czy po prostu ozdobne esy floresy kojarzące się z secesją.
Znaczenie ma nie tylko kształt i kolor mebli, ale również rysunek drewna. W salonie w starym stylu będą dobrze wyglądać meble fornirowane egzotycznymi gatunkami drewna czy inkrustowane. Meble mają wyglądać nobliwie, dostojnie, klasycznie. Inkrustacje mogą pojawić się nie tylko na blacie stolika, komody czy konsolki. Doskonale będą się prezentować również na drzwiczkach. Tak ozdobione drzwi do kredensu czy wieko sekretarzyka dodadzą wnętrzu elegancji i nobliwości.
Salon z kominkiem
Do salonu w starym stylu świetnie pasuje kominek. Oczywiście, jeśli chcemy urządzić wnętrze spójne stylistycznie, to absolutnie nie możemy pozwolić na to, żeby kominek był nowoczesny. W salonie w starym stylu kominek również powinien być stylowy. Co to znaczy?
To znaczy, że jego obudowa powinna być równie elegancka jak meble. Może przypominać wiktoriański portal, może być bogaciej zdobiona, jak meble w stylu Ludwika XIV. Może również być wykończony marmurem czy innym szlachetnym kamieniem, ale jego forma powinna być dopasowana do stylu retro. Dla lepszego podkreślenia stylu, palenisko w kominku może być zasłonięte ozdobną, giętą lub kutą kratą.
Zobacz w sklepie:
Pamiętajmy, że lata temu to właśnie kominek ogrzewał wnętrza domów i był centralnym miejscem wieczornych spotkań całej rodziny. To właśnie na nim ustawiano rodzinne pamiątki, ale również lichtarze czy obrazy. Było to najbardziej honorowe miejsce w całym domu, dlatego nie mogły się tam znaleźć przedmioty przypadkowe.
Urządzając salon w starym stylu warto podtrzymać tę tradycję. Niech nad kominkiem nie wisi ultranowoczesny telewizor, ale raczej pojawi się obraz w ozdobnych ramach czy lustro. Na kominku zaś możemy postawić rodzinne zdjęcia, ale koniecznie w ramkach w starym stylu. Dodadzą one wnętrzu domowego ciepła i sprawią, że przestaniemy się czuć w takiej aranżacji jak w muzeum.
Pokój dzienny w starym stylu – lampy i dodatki
Ważnym elementem aranżacji pokoju dziennego w starym stylu są lampy. W salonie powinna się pojawić lampa wisząca. Dobrze będzie wyglądał duży żyrandol, może być z kryształkami, ale nie w stylu glamour, lecz bardzo klasyczny w formie.
Dobrze będzie wyglądać nie tylko bogato zdobiona lampa wisząca, ale również ta bardziej surowa, niemal minimalistyczna. Jej ramiona mogą być wykonane ze spatynowanego metalu, a ozdobne żarówki niech zastąpią te przypominające świece. Dzięki takiej lampie wnętrze nie będzie wyglądać jak aranżacja rodem z pałacu, a bardziej jak z klasztornego refektarza. Taka surowość pomoże jednak uniknąć efektu kiczowatości, który grozi wnętrzom stylizowanym na pałacowe, przy metrażu bloku z wielkiej płyty.
Zobacz w sklepie:
Oprócz lampy wiszącej w salonie w starym stylu powinna znaleźć się też lampa stojąca, która pomoże stworzyć nastrój, gdy będziemy chcieli wypocząć. Lampa powinna mieć ozdobną podstawę i elegancki, stylowy abażur. Tu również możemy iść w dwóch kierunkach. Albo zdecydować się na styl bardziej ozdobny i wykorzystać abażury ze zdobieniami np. frędzlami, albo iść w stronę minimalizmu. Wówczas abażur powinien być maksymalnie prosty w formie, a tylko podstawa powinna nawiązywać do stylu retro.
W salonie w starym stylu nie może jednak zabraknąć również innych dodatków. Świetnie będą wyglądać wszelkie świeczniki, najlepiej klasyczne w formie. Ściany ozdobią lustra i obrazy w klasycznych ramach. A na kominku, jak już wcześniej wspomniałam, można ustawić kolekcję zdjęć rodzinnych w klasycznych ramkach lub porcelanowe figurki przywiezione z wypraw ze świata. Dzięki nim wnętrze zyska indywidualny charakter i przestanie wyglądać jak wnętrze katalogowe czy muzealne.
Ciekawa jestem czy urządzacie wnętrza w starym stylu? Co uważacie za największy problem z tym związany? Podzielcie się w komentarzach.
3 komentarze
jestem świezo po remoncie, na jednej ze ścian położyłam kamien dekoracyjny fala bruk-bet ktory świetnie się skomponował ze stonownaymi białymi meblami
O ile nie przepadam za ciemnym wystrojem wnętrz to pomieszczenie numer jeden jest wspaniałe. Podobaja mi się kolory ścian i fotele ( które sama chętnie bym sobie w swoim salonie postawiła). Natomiast ostatnie wnętrze jest dla mnie przesadzone.Za dużo tutaj słodyczy i dekoracji. Szczególnie to pikowanie na ścianie.Ale o gustach się w sumie nie dyskutuje 😉
Sama również mam salon w starym stylu. Postawiłam na wygodną sofę chesterfield, drewniane ciemne meble.Za to mam jasne dodatki i ściany pomalowałam w delikatnym kremowym kolorku.
Nie wiem czemu ale ten stary salon z drugiej ilustracji wygląda dość mrocznie. Nadałby się pod scenerie do jakiegoś retro horroru. Z kolei ostatnie zdjęcie jest .. bajkowe. Wyobrażam sobie, że taki salon w starym stylu sporo by mnie kosztował. Najlepsza aranżacja starego salonu według mnie jest na pierwszym zdjęciu. Takie połączenie klasycznego salonu z nowoczesnym wyposażeniem. Te fotele są boskie! Podobnie jak ława. W takim zestawieniu kolorystycznym, pasują idealnie.