Przy ostatnim wpisie zainspirowałam się gałązką lawendy, która wtedy służyła do dekoracji łazienki w stylu glamour. Jednakże lawenda bardziej mi się kojarzy z sielską kuchnią w starym stylu, dlatego dzisiaj będzie właśnie o kuchniach. I to nie o kuchniach nowoczesnych czy skandynawskich, choć wiem, że takie bardzo Wam się podobają, ale dziś pokażę Wam jak urządzić kuchnię w starym stylu.
Takie kuchnie mają swój specyficzny urok i zawsze patrząc na ich zdjęcia wracam myślami do lat dziecinnych. Zapraszam Was dzisiaj w podroż przeszłość. Może również znajdziecie w pamięci jakieś przyjemne wspomnienia z dzieciństwa? Zanim jednak wpadniemy w nostalgiczny nastrój, zastanówmy się, co powinno się znaleźć w każdej kuchni starym stylu.
Meble kuchenne w starym stylu
Podstawą wyposażenia kuchni są oczywiście meble. To one tworzą klimat i to od ich wyglądu zależy, jak zostanie odebrane dane wnętrze. Kuchnie w starym stylu wymagają odpowiednich mebli kuchennych. Co to znaczy? Najlepiej będą wyglądać meble ze zdobionymi frontami, wykonane z litego drewna. Znaczenie ma też kolor mebli, choć kuchnie w starym stylu mogą być wyposażone zarówno w meble w kolorze drewna, z którego zostały wykonane, jak i w kolorze białym, który świetnie wygląda w starej kuchni.
Kuchnie w starym stylu może zdobić jednak nie tylko typowa zabudowa złożona z szafek kuchennych. Wręcz przeciwnie. Przecież w epoce, której klimat chcemy przywołać urządzając wnętrze w starym stylu, wcale nie było górnych i dolnych szafek kuchennych. Był stół, kredens i piec chlebowy. To właśnie było główne wyposażenie kuchni i nikt wtedy nawet nie marzył o tym, że w kuchni będzie bieżąca woda, sprzęt AGD różnego typu czy lodówka. Radzono sobie inaczej, a czas wtedy płynął chyba duuuużo wolniej.
To właśnie dlatego w takim wnętrzu świetnie będzie wyglądać poczciwy babciny kredens. Patrząc na niego nikt nie ma wątpliwości, że ma już swoje lata i był świadkiem wielu wydarzeń. Jest to więc mebel z duszą, który może być świetnym uzupełnieniem zabudowy meblowej w kuchni, dodając jej niepowtarzalnego charakteru.
Zobacz w sklepie:
Idealnie by było gdyby obok niego stanął stół z litego drewna, z toczonymi nogami, delikatnie zaoblonym blatem z desek i koniecznie z szufladką. To właśnie taki stół bywał świadkiem pieczenia chleba, robienia sera z mleka od własnej krowy czy szatkowania kapusty do kiszenia. Jeśli uda Wam się taki zdobyć, to Wasza kuchnia będzie bez wątpienia kuchnią w starym stylu. Teraz wystarczy już dobrać dodatki, o czym za chwilę.
Inspiracje w starym stylu – wyposażenie
Ważnym elementem wnętrza kuchennego jest również jej wyposażenie. Trudno przecież sobie wyobrazić współczesną kuchnię bez kuchni gazowej lub elektrycznej, zmywarki, zlewozmywaka czy lodówki. Niektóre z tych sprzętów można zabudować, jak zmywarkę czy lodówkę, dzięki czemu ich nowoczesność zostanie ukryta za frontami mebli w starym stylu. Pozostałe sprzęty warto by było jedna wystylizować, np. w taki sposób jak na zdjęciu poniżej:
Zobacz w sklepie:
Jak widzicie w tej kuchni w starym stylu bardzo ważnym elementem jest okap kuchenny. Jego kształt i rozmiar nawiązują do wyciągów znad pieców chlebowych, z jakimi mieliśmy do czynienia przez lata. Teraz jednak, nawet w kuchni w starym stylu, stosowane są kuchenki elektryczne lub gazowe, więc stylizowany okap doskonale wpasowuje się w klimat panujący we wnętrzu. Jeśli przyjrzycie się bliżej, to zauważycie, że do stylu wnętrza została również dobrana bateria zlewozmywakowa oraz inne dodatki.
Nie mogę bez echa pozostawić również przepięknego drewnianego stropu, który tworzy dodatkowy klimat w tym wnętrzu. Odsłonięte belki stropowe, po których widać upływ czasu zachęcają do zadumy i zastanowienia się nad przemijaniem. Są jednak dowodem na to, że pewne rzeczy trwają i mimo upływu lat nadal mogą wyglądać doskonale. Szkoda, że my nie wyglądamy na starość tak pięknie, jak to drewno….;)
Kuchnie w starym stylu – dodatki
Gdy urządzacie kuchnię w starym stylu, to nie możecie jednak pozostać jedynie przy meblach i sprzęcie AGD. Musicie również zadbać o odpowiednie dekoracje. To właśnie one nadają kuchni ludzkiego wymiaru i sprawiają, że przestaje ona wyglądać jak kuchnia ze sklepu meblowego czy skansenu.
Z tego powodu bardzo ważnym elementem wnętrza kuchni w starym stylu są wspomniane wyżej dodatki. Przyjrzyjcie się jeszcze raz wnętrzu kuchni z ostatniego zdjęcia. Zobaczcie jak dobrze dobrane są takie dodatki jak słoje do przechowywania, patery, garnki i doniczki. Wszystkie te elementy dopełniają aranżacji wnętrza.
Ważną rolę w kuchni w starym stylu odgrywa również ceramika i porcelana. Mam tu na myśli wszelkiego rodzaju patery, pojemniki, ale również filiżanki. Miłośnicy starej porcelany prześcigają się zwykle w opowiadaniu o swoich niezwykłych znaleziskach na targach staroci czy u sąsiadów. Idealnym zaś miejscem do prezentacji takich zbiorów jest przeszklony kredens. Im bardziej cenna porcelana, tym bardziej strojny powinien być kredens. W przeciwnym wypadku porcelana będzie wyglądała śmiesznie i zamiast zdobić, będzie wyglądać tak, jakby trafiła do tej kuchni przez przypadek.
Lampy do kuchni w starym stylu
Pisząc o dodatkach nie mogę oczywiście pominąć tematu lamp. Nie może ich zabraknąć w żadnej kuchni w starym stylu. A jakie powinny być lampy w starym stylu? To już nie jest takie oczywiste. Można wybrać lampy bardzo surowe w formie, niemal rodem ze starego klasztoru, ale również te bogatsze, z większą liczbą zdobień czy z kryształami. Styl lampy bardzo wpłynie na ogólny odbiór wnętrza, więc warto zadbać, aby rzeczywiście korespondowała z pozostałymi elementami jej wyposażenia. Projektantowi poniższego wnętrza z pewnością się to udało.
Zobacz w sklepie:
Ciekawa jestem jak Wy wyobrażacie sobie kuchnię w starym stylu. Czy jest ona bardziej surowa rodem z chatki na wsi, czy raczej bogatsza, jak ta z ostatniego zdjęcia? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzu – jestem bardzo ciekawa!
2 komentarze
Świetny artykuł! Taka kuchnia retro zawsze była moim marzeniem i rok temu namówiłam męża na remont 🙂 Wszystkie elementy wystroju były ciężkie w dostępie o AGD nie wspominając… Z drewnianymi dekoracjami pomogła nam zaprzyjaźniona rodzinna firma, z meblami ikea, a pod kątem agd gdyby ktoś szukał polecam Gorenje – to właśnie u nich znalazłam wymarzony piekarnik (identyczny jak na pierwszym zdjęciu) 🙂
Takie stare, nieco rustykalne komody w kuchni wyglądają bardzo fajnie i tworzą przytulną atmosferę. Ja podobną kupiłam z pomocą firmy DD Projekt która pomogła mi połaczyć swoje uwielbienie dla prostoty i jakąś taką nostalgię do babcinej kuchni 🙂 Efekt jest zniewalający, przynajmniej dla mnie 😀