Urządzanie wnętrz ma to do siebie, że wciąga. Rzadko spotykam osoby, które mogą powiedzieć, że ich domy są skończone w 100% i już nic by w nich nie zmieniły. Zwykle mówią, że jeszcze mają ochotę coś dodać, przestawić, udekorować. Zjawisko nieskończonych aranżacji w szczególności dotyka osób, które urządzają wnętrza w stylu vintage. Takie aranżacje chyba nigdy nie będą skończone. Zawsze bowiem uda się znaleźć coś, co koniecznie zechcemy umieścić w takim wnętrzu. Jak zatem może wyglądać jadalnia w stylu vintage?
Styl vintage – co to jest?
Wiem, że pojęcie styl vintage nie jest znane szerokiemu gronu. Nie dziwi mnie to, bo zdecydowanie nie jest to styl, który u każdego się sprawdzi. Wymaga sporych umiejętności i wyczucia, bez którego zamiast aranżacji w stylu vintage dostaniemy misz-masz elementów, które w żaden sposób do siebie nie pasują. Pokój urządzony w taki sposób będzie wydawał się wręcz zabałaganiony, a osobę, która tak mieszka posądzimy o brak elementarnego pojęcia na temat urządzania wnętrz. A zatem co to jest styl vintage?
Styl vintage to umiejętne połączenie elementów wystroju wnętrza, które pochodzą z różnych epok i są w różnym stylu. Kluczem do sukcesu jest tutaj słowo umiejętne, bo jak wcześniej wspomniałam urządzanie wnętrz w tym stylu wymaga sporego wyczucia. Nie ma jednej recepty, która mówiłaby, że wnętrze w stylu vintage ma być takie, a takie i nie ma sztywnych reguł, których należy przestrzegać. Wszystko jest kwestią aranżacyjnej fantazji urządzającego i od niego zależy, jaki zostanie osiągnięty efekt końcowy.
Zobacz również: Kuchnia w stylu vintage. Inspiracje, ozdoby i dodatki
Jadalnia w stylu vintage- z czym to się je?
Zdaję sobie sprawę, że styl vintage nie jest dla każdego. Jest to raczej styl dla tych, którzy nie chcą lub nie umieją wcisnąć się w wąskie ramy tego, co modne. Jest on więc dla tych, którzy umieją bawić się aranżując wnętrza, poszukują niezwykłych połączeń i wiedzą, jak dobrać elementy z różnych styli. W efekcie powstają wielobarwne aranżacje, które zaskakują celnością połączeń. Jadalnia w stylu vintage może wyglądać na przykład tak:
Zobacz w sklepie:
Zobaczcie jak celnie zostały zestawione ze sobą elementy z różnych epok. Stary stół, prosta ławka, a do tego stylowe krzesła i szafka pod ścianą. Do tego dodatki w stylu vintage – żyrandol nad stołem i misa na nim. Patrząc na to zdjęcie widzę jednak pewien motyw przewodni, a jest nim kolorystyka. Naturalne drewno, biel i czerń łączą się ze sobą tworząc spójną aranżację.
I to jest właśnie dowód na to, że osoba, która zajęła się urządzaniem tego wnętrza nie działała bez pomysłu i nie umieszczała w tym wnętrzu przypadkowych przedmiotów. Raczej miała pewien zamysł i konsekwentnie go realizowała, umieszczając w tej jadalni meble i dodatki, które, choć z pozoru z różnych bajek, stworzyły całość.
Dodatki w stylu vintage
Teraz chcę Wam pokazać, że wbrew pozorom jadalnia w stylu vintage nie wymaga wielkich przestrzeni. Nawet bardzo mała kuchnia może stać się miejscem do wykonania takiej aranżacji. Co więcej, nawet w nowoczesnej, typowej współczesnej lakierowanej białej kuchni można znaleźć miejsce, żeby kuchnia zaczęła wyglądać inaczej niż tysiące innych. Jak to zrobić? Zobaczcie sami:
Zobacz w sklepie:
Co widać na zdjęciu? Bardzo przyjemny kącik śniadaniowy, urządzony bez wątpienia w stylu vintage. Składa się nań stary drewniany stolik ze składanym blatem oraz białe, drewniane krzesła. Całości dopełnia plakat oraz akcesoria kuchenne w stylu vintage. Widać jednak wyraźnie, że jest to fragment nowoczesnej kuchni, bardzo udanie zaaranżowany.
Świetnym zabiegiem wnętrzarskim było użycie doniczek z kwiatami. Doniczki takie pojawiają się na parapecie i na blacie kuchennym, co łączy te dwie części kuchni w jedną całość. Podoba mi się również to, że zieleń występuje na plakacie, dzięki czemu plakat wydaję się być jak stworzony do tego wnętrza.
Do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze kilku dodatków. Wydaje mi się, że na oknie mogłyby zawisnąć zazdrostki w stylu vintage, ale być może to jest właśnie ten niedokończony element kuchni, który być może niedługo się tutaj pojawi.
Akcesoria kuchenne w stylu vintage
Zainspirowana powyższym zdjęciem pozwolę sobie powiedzieć jeszcze parę słów na temat akcesoriów kuchennych. Dzbanki, talerzyki, sztućce, patery itp. itd. są fantastycznym elementem dekoracyjnym. Można z ich pomocą nadać styl vintage wnętrzom, które na pierwszy rzut oka wcale się do tego nie nadają. Stół w jadalni można np. nakryć w taki sposób:
Zobacz w sklepie:
Jak widzicie w aranżacji tej łączą się ze sobą elementy z różnych epok. Srebrne sztućce i świecznik po babci stoją obok całkiem współczesnych, nieco skandynawskich w stylu lampionów. Do tego żakardowy obrus, a na nim bieżnik z przaśnego lnu. Gdyby nie to, że widzę, jak te elementy ze sobą współgrają, to słysząc o takich połączeniach miałabym sporo wątpliwości, co do efektu ich połączenia.
Przykład tego stołu jest doskonałą ilustracją stylu vintage i dowodem na to, że nie trzeba od razu robić wielkiego remontu, żeby zmienić oblicze jadalni i kuchni. Czasem wystarczy pobawić się jedynie dodatkami, a już nawet w supernowoczesnej kuchni pojawi się klimatyczny kącik w stylu vintage. Tego bowiem nie można odmówić aranżacjom tego typu – zawsze tworzą świetny klimat i dodają przytulności.
Czy podoba Wam się jadalnia w stylu vintage? Jakie meble i dekoracje w stylu vintage widzielibyście w swoich wnętrzach? A może macie jakieś akcesoria kuchenne, które dopasowały by się do tego stylu?
5 komentarzy
Podoba mi się ten styl, Nie mogę tutaj napisać,że moja jadalnia oraz kuchnia są calkowicie w stylu vingate. Staram się jednak co jakis czas kupować jakieś nowe akcesoria czy dekoracje ,,,z duszą”. Nie jest to takie proste ponieważ trzeba chodzić po targach staroci ( polecam szczeglnie te w Lublinie z uwagi na dobre ceny) oraz spory wybór ciekawych rzeczy.
Kiedyś kupowałam na allegro, ale miałam kilka nieprzyjemnych sytuacji tak więc przestałam. Wole kupić sobie coś stylizowanego ale w sprawdzonym sklepie.
Ciekawy styl. Wygląda na prawdę elegancko i za razem staromodnie. Podobają mi się akcesoria kuchenne w stylu vintage, ale nie tylko, całe mieszkanie może wyglądać super!
Pierwszy raz spotykam się ze stylem vintage, przyznam że nie jestem zbyt dobrze zorientowana w dekorowaniu wnętrz. Na zdjęciach vintage w kuchni ma jakąś naturalną naturalność. Te kuchnie wyglądają podobnie do naszych kuchni (no może oprócz pierwszego zdjęcia). Nie są to aranżacje „och i ach” na które należałoby wydać fortunę, a zwykłe aranżacje zrobione z głową i z fajnymi dodatkami. Vintage w kuchni zdobył mój głos. Jestem ciekawa jak wyglądają inne pomieszczenia w tym stylu.
Vintage to mój ulubiony styl. Zdecydowanie pasuje do wystroju kuchni i jadalni, bo jest dość uniwersalny i możemy tam łączyć elementy z różnych epok. Doceniam właśnie tą swobodę i możliwość postawienia na różnorodność. Bez tandetnych plastików, bez zbyt dużej ilości dodatków, prosto i stylowo. Z dodatków dobrym pomysłem będą metalowe pojemniki, zegar na ścianę, jakaś stylowa lampa, wazon z kwiatami. Do tego białe meble i drewniana podłoga i jest pięknie. Vintage do kuchni to świetny wybór. Posprawdzajcie różne aranżacje a przekonacie się same!
Takie kuchnie kojarzą mi się z domem mojej babci , polecam garnki vintage cuisine , uwielbiam piec w nich chleb , a w kuchni wygladaja oblednie .pozdrawiam