Koniec października i początek listopada zawsze nastraja mnie nostalgicznie. Patrząc za okno nie sposób zapomnieć o przemijaniu, a wizyty na cmentarzu przywołują wspomnienia z dawnych lat. W takich momentach styl skandynawski zostaje przestaje mnie inspirować tak mocno jak zwykle i zdecydowanie lepiej czuję się w klimatach z historią. Dziś tematem przewodnim będzie łazienka w stylu shabby chic i mam nadzieję, że wpiszę się również w Wasz nastrój.
Shabby chic w łazience – ceramika, ściany i podłogi
Wystrój shabby chic w łazience to niełatwy temat. Przede wszystkim dlatego, że w łazience nie ma zbyt wielu sprzętów, które mogą nosić na sobie ślad historii, tak charakterystyczny dla tego stylu. Trudno przecież sobie wyobrazić, żeby w nowej łazience montować wannę z odzysku czy używaną muszlę klozetową (z ciekawości sprawdziłam – na allegro można dostać takie cuda!!;)). Zakładam jednak, że większość osób urządzających łazienkę decyduje się na zakup nowej ceramiki łazienkowej. Wówczas warto celować w ceramikę łazienkową w stylu retro oraz takież baterie łazienkowe. To one będą podstawą, która określi, w jakim stylu urządzona jest łazienka oraz staną się tak potrzebnym tłem do innych elementów wystroju wnętrza.
Chciałabym również podkreślić, że urządzając łazienkę w stylu shabby chic należy z pewnością dobrze przemyśleć dobór okładzin ściennych i wybór podłogi. Na ścianach mogą pojawić się płytki z wzorem roślinnym albo imitujące drewnianą boazerię w stylu angielskim. Mogą one zostać również bez płytek, pomalowane na jednolity kolor lub wyłożone wzorzystą tapetą.
Na podłodze zaś dobrze będzie wyglądać kolorowa terakota, złożona z płytek w kontrastowych kolorach, która stworzy stylową kompozycję i będzie wyraźnym akcentem nadającym łazience niepowtarzalny charakter.
Zobacz w sklepie:
Łazienka w stylu shabby chic – meble
Skoro już powiedziałam, jakie trwałe elementy powinny znaleźć się w łazience w stylu shabby chic, to czas przejść do mebli, które w niej ustawimy. Nie wyobrażam sobiem by w łazience w stylu shabby chic miało zabraknąć postarzanej szafki pod umywalką czy nad lustrem. Bez nich łazienka shabby chic nie byłaby skończona. A zatem jakie meble pasują najlepiej?
Najlepiej wybierać te o klasycznych kształtach, na giętych nóżkach, ozdobione delikatnymi rzeźbieniami. Nie sprawdzą się proste, nowoczesne formy, nawet jeśli zostaną sztucznie postarzone. Wnętrza w stylu shabby chic kochają bowiem meble z duszą, a tej na próżno szukać we współczesnych, prostych bryłach.
Dodatkowym elementem zdobniczym mogą być np. porcelanowe uchwyty. Świetnie wyglądają te z niebieskimi motywami marynistycznymi, ale sprawdzą się również te zdobione motywem kwiatowym. Jeśli na ścianach pojawiają się motywy roślinne, to poszukajmy gałek z podobnym wzorem. Gdy nam się to nie uda, to lepiej wybierzmy te gładkie, żeby uniknąć nadmiaru wzorów powodującego niepotrzebny miszmasz.
Jeśli tylko Wasza łazienka nie jest zbyt mała, to z pewnością dobrym zabiegiem nie tylko aranżacyjnym, ale i funkcjonalnym (tak, tu też funkcjonalność ma znaczenie, choć to nie styl skandynawski) będzie wstawienie krzesła. Podobnie jak szafka pod umywalką, powinno ono być klasyczne i koniecznie musi nosić na sobie ślady wieloletniego używania. Idealne będzie takie poobijane i podrapane, i choć niektórzy pewnie powiedzą, że to rupieć, to nie przejmujcie się tym. Do Waszej łazienki dopasuje się doskonale.
Zobacz w sklepie:
Dekoracje w stylu shabby chic
Teraz chciałabym poświęcić trochę uwagi dekoracjom i dodatkom do łazienki shabby chic. Ich wybór zależy od wielu czynników, między innymi od okładzin ściennych i płytek na podłodze oraz od rozmiaru łazienki. Te czynniki determinują nie tylko jakie dodatki shabby chic mogą się w tej łazience pojawić, ale również ile ich będzie oraz gdzie zostaną umieszczone.
W łazience, w której pierwsze skrzypce gra roślinny wzór na ścianach, czy mocna mozaikowa podłoga, nie można już szaleć z dodatkami. Wtedy dobrym dodatkiem będzie lustro w białej ramie, prostej lub lekko rzeźbionej, nawiązującej do motywów roślinnych na ścianach. W oknach znajdzie się miejsce na rolety rzymskie, ale najlepiej gładkie, bez zbędnych zdobień. W łazience takiej dodatki mają uzupełniać aranżację i nie mogą próbować przyćmić głównego motywu dekoracyjnego.
Natomiast w łazience bardziej spokojnej, w której ściany są gładkie, mamy większe pole do popisu. Wówczas możemy chcieć zaskoczyć roletą rzymską z falbanami czy haftem, mocno zdobioną ramą lustra czy galerią obrazków, która doda wnętrzu przytulności. Jeśli jednak idziemy w bardziej spartański styl i chcemy ograniczyć dodatki shabby chic do minimum, to ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do dekoracji postarzanej drabiny. Taki dodatek sprawi, że nawet najnudniejsze wnętrze zyska charakter i sprawi, że designerska łazienka może zostać stworzona również w stylu shabby chic.
Zobacz w sklepie:
Mówiąc o dekoracjach do łazienki w stylu shabby chic nie sposób nie wspomnieć o lampach. Jest to dość trudny temat. Łazienki w stylu retro wymagają bowiem odpowiednio dobranych kinkietów oraz oświetlenia górnego, a nie każdy lubi mocno zdobione żyrandole. W takich wypadkach lepiej zdecydować się na prostą, metalową lampę, która nawiąże do stylizacji świecznikowej. Najlepiej, żeby ramiona były postarzane, a obecność kryształków czy innych ozdobników jest już zależna od Waszych upodobań.
Idealnie by było, aby w podobnym klimacie było utrzymane oświetlenie wokół lustra. Polecam więc kinkiety stylizowane na świeczniki lub z abażurami w klimacie retro. Dzięki nim wnętrze łazienki będzie prezentować się doskonale, a twarz osoby przed lustrem będzie doskonale oświetlona.
Mam nadzieję, że zainspirowały Was wnętrza w stylu shabby chic. Mam nadzieję, że dzięki tym inspiracjom przekonałam Was, że designerska łazienka to nie tylko nowoczesne wnętrze, ale również spójna aranżacja w stylu shabby chic, tak różna od prostej współczesnej stylistyki. Ciekawa jestem czy macie pomysł na jakąś inną niezwykłą stylizację, która sprawi, że wnętrze łazienki będzie miało w sobie to „COŚ”?
5 komentarzy
Najbardziej podoba mi się pierwsze rozwiązanie z bialymi cegiełkami .Zastanawiam sie nad wyremontowaniem łązienki, która jest niewielka. Na razie są w niej duże, jasne płytki. Czytałam jednak, że takie optycznie pomniejszają pomieszczenia oraz,że do mniejszych lepiej jest zastosować mniejsze.
Zastanawia mnie jak się ma kwestia fug. Aktualnie jestem zadowolona z beżowych fug. Czy jednak nie bedzie większych problemów z doczyszczeniem białych fug? Trochę mnie to martwi. Powieszenie obrazków to rowniez świetna opcja, aczkolwiek nie wiem czy nie zaburzyłoby to nieco przestrzeni w moim przypadku.
Obecne fugi znacznie różnią się od fug z przeszłości. Nie są one pudrowe oraz są odporne na zabrudzenia. Mają gładką silikonową powierzchnię. Jak remontowałam swoją łazienkę to również troche mnie to nurtowało. Jendak od prawie 3 lat mam biała łazienkę . Białe płytki oraz biale fugi. Nic się nie brudzi. Powiedziałabym,że łązienka jest znacznie prostsza w utrzymaniu w czystości niż moja poprzednia łazienka, która była w ciemnych kolorach. Na białych płytkach nie widać kropelek wody.
Świetne są te białe kafelki. Choruję na nie od jakiegoś czasu. Planuję sobie takie położyć na ścianie w łazience jak bedę remontowała. Zastanawiam się jednak czy do sufitu czy jednak do pewnej wysokości. Wydaje mi się,że lepiej wygląda połóżenie płytek na jakieś 130 cm.
Lepiej wyglada położenie plytek do max 130 cm tak jak piszesz. Można ewentualnie położyć wyżej nad wanną. Sama planuję położyć płytki jedynie przy wannie i przy umywalce. Na pozostałych ścianach będzie boazeria angielska.
Piękne są te łazienki! Przede wszystkim wykorzystanie stelaża od starej maszyny do szycia! Coś pięknego!