Stół jest dla mnie centralnym miejscem w domu. To przy nim toczy się życie rodzinne, jemy wspólne posiłki i opowiadamy sobie o tym, jakie mamy plany na dany dzień lub dzielimy się wrażeniami, gdy wracamy wieczorem do domu. Lubię, gdy stół ładnie wygląda, dlatego często stoją na nim dekoracje. Raz pojawiają się w wersji minimalistycznej, raz na bogato, raz po skandynawsku, a innym razem w stylu retro. Wiele zależy od nastroju i pory roku. Dziś chcę Wam pokazać, jak może wyglądać dekoracja w stylu rustykalnym, a więc po raz kolejny cofnę się do czasów mojego dzieciństwa i wrócę wspomnieniami do domu mojej babci.
Dekoracja stołu w stylu rustykalnym – jak się za to zabrać
Na początek cofnijmy się nieco w czasie. Styl rustykalny wymaga przecież podróży w przeszłość i czerpania ze źródeł historii. Upsss, zabrzmiało może trochę zbyt górnolotnie, ale chodzi mi o to, żeby przy dekorowaniu stołu w stylu rustykalnym korzystać z przedmiotów, które pochodzą sprzed lat. Świetnie do dekoracji stołu w stylu rustykalnym nadadzą się więc wszelkiego rodzaju świeczniki, stara porcelana czy sztućce. Jeśli macie takie skarby u siebie w domu, to użyjcie ich do stworzenia niepowtarzalnej dekoracji stołu. Jeśli nie macie, a marzycie o dekoracji w takim stylu, to czas wybrać się na pchli targ, poszukać na strychu czy pobuszować w sklepach internetowych. Efektem Waszych poszukiwań może być dekoracja w takim stylu.
Zobacz w sklepie:
W aranżacji ze zdjęcia powyżej połączono bardzo surowy w stylu lniany obrus z eleganckimi srebrnymi sztućcami. Do tego bardzo klasyczny talerz z delikatnym ornamentem i kielichy z przepięknego zielonego szkła. Zamiast świeczników – latarenki, które dadzą nastrojowe światło przy wieczornym posiłku.Widzę nawet, że właściciel tych sztućców nie zadał sobie trudu wyczyszczenia sztućców z patyny, która pokrywa srebro. Może był to zamierzony efekt, który miał nadać tej dekoracji jeszcze więcej rustykalności? Może, choć wiem na pewno, że moja babcia wyrzuciłaby go z tymi sztućcami z powrotem do kuchni, gdzie mozolnie musiałby je wyczyścić pastą do zębów:)
Dekorowanie stołu jadalnego, gdy planujemy gości
Powyższa dekoracja jest bardzo rustykalna, ale nadaje się wg mnie bardziej na kolację we dwoje przy świecach niż na uroczystą rodzinną kolację. Jakoś ten lniany obrus nie do końca wpisuje mi się w uroczysty i podniosły nastrój biesiadowania w szerszym gronie. Dlatego teraz chcę Wam pokazać, jak udekorować stół jadalny, gdy mamy w planie uroczystą kolację lub spodziewamy się gości. Wówczas nasz stół powinien wyglądać bardziej elegancko i dostojnie. Proponuję więc użyć nie tylko porcelany, bieżników (obrusów) czy świeczników, ale również dekoracji roślinnych czy owocowych oraz serwetek. W wersji „gościnnej” dekoracja stołu w stylu retro może wyglądać na przykład tak:
Zobacz w sklepie:
Jest to co prawda aranżacja bardzo letnia i nie wyobrażam sobie takiej dekoracji na stole np. w wigilijny wieczór, ale na letnią kolację z przyjaciółmi powinna nadać się znakomicie.
I choć ja jednak wolałabym na czas uroczystej kolacji położyć na całym stole obrus, to jednak widzę, że właściciel tej jadalni nie chciał przykrywać niezwykłego blatu stołowego. I w sumie wcale mu się nie dziwię;)
Stół retro w wersji minimalistycznej
Wiecie jak bardzo lubię styl skandynawski i jak chętnie pokazuję Wam inspiracje z nim związane. Cenię sobie go przede wszystkim za funkcjonalność i prostotę, dlatego właśnie te cechy chcę przemycić również w aranżacji stołu w stylu retro. Nie wierzycie, że to możliwe? Oto dowód:
Zobacz w sklepie:
Przepiękny stół retro, którego blat potwierdza jego słuszny wiek, jest pozbawiony jakichkolwiek ozdób tekstylnych. Całą ozdobę stanowi elegancka taca oraz dwa piękne świeczniki w stylu retro, schowane w eleganckie szklane klosze. Jest minimalistycznie? Jest. Jest elegancko? Jest. Jest w stylu retro? Bez wątpienia:)
Świeczniki na stole w stylu retro
Kończąc dzisiejszy post o dekoracjach stołowych chciałabym wspomnieć jeszcze w paru słowach świeczniki. Są one bardzo ważnym elementem dekoracji w stylu retro. Przecież jeszcze nie tak dawno, bo kilkadziesiąt lat temu, elektryczność nie była dobrem powszechnym. Wtedy wieczorne posiłki zawsze odbywały się przy świecach i nikt nie kojarzył ich ze szczególną okazją czy uroczystością.
Z tego powodu uważam, że dekorowanie stołu retro i pominięcie świeczników, to jakieś nieporozumienie. Absolutnie muszą się na takim stole znaleźć, i to najlepiej nie pojedynczo. Możemy postawić kilka takich samych świeczników, jeden kilkuramienny lub latarenki, jak te z pierwszego zdjęcia. Doskonale w roli dekoracji stołowej sprawdzi się również lampa naftowa, więc jeśli macie taką w swoich zbiorach, to wykorzystajcie ją koniecznie.
Pamiętajcie, że w blasku świec świat wygląda inaczej. Jest przyjemniej, bardziej rodzinnie, nastrojowo. W takiej atmosferze łatwiej się wyciszyć, zatrzymać i porozmawiać o tym, co naprawdę ważne, zostawiając codzienne zabieganie w świecie mocno oświetlonym.
Ciekawa jestem, które dekoracje w stylu retro podobają Wam się najbardziej. Czy wolicie wersję elegancką, jak ta na pierwszym zdjęciu? Czy raczej tę z ostatniego? A może macie całkiem inny pomysł na dekoracje w stylu retro?
1 Komentarz
Ja ostatnio zabrałam sie za dekorowanie różnych rzeczy decoupage i totalnie mnie to wciągnęło. Pamiętam,że takie rustykalne dodatki zawsze mi się podobały, myslałam,że techniki zdobień sa bardzo drogie. Nie jest to jednak takie problematyczne jak się wydaje. Potrzeba jedynie czasu i systematyczności.
Najbardzieij podoba mi sie ostatnie zdjęcie. W tym roku planuję na nowo umeblować jadalnię i już chyba wiem na jaki stól i krzesła bedę polowała.