Poprzednim razem zabrałam Was w podróż do Danii, a dziś lecimy ciut dalej. Zabieram Was prosto na Wyspy Brytyjskie, skąd pochodzi angielski styl wnętrza. Chcę Wam pokazać typowe dla tego stylu aranżacje i podpowiedzieć, jak angielski styl we wnętrzach zastosować w naszej polskiej rzeczywistości.
Angielskie wnętrza domów
Był taki czas, gdy w TV namiętnie oglądałam program, w którym specjalistka od wnętrz pomagała przygotować domy do sprzedaży. Było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie, w którym mogłam pooglądać wnętrza angielskich domów. Zanim Wam powiem, jak były one urządzone, to chcę się podzielić odkryciami, które mnie mocno zaskoczyły.
Przede wszystkim przedmieścia angielskich miast są zdominowane przez budownictwo szeregowe. Te domy czasem wyglądają jakby im było zimno i przytulają się do siebie. Czasem są one tak wąskie, że na całej elewacji frontowej mieszczą się tylko drzwi wejściowe i jedno małe okno. Ta szerokość (a właściwie wąskość;)) przekłada się znacząco na układ przestrzeni we wnętrzu. O ile jeszcze pokoje mają szerokość tych 3-4m, o tyle ciąg komunikacyjny jest baaardzo ciasny. Na tej przestrzeni muszą się bowiem zmieścić i korytarz i schody.
Na szczęście nie wszystkie szeregówki są aż tak ekstremalnie wąskie, a wnętrza niektórych dają całkiem ciekawe możliwości aranżacyjne. A jak wyglądają angielskie wnętrza domów? O tym za chwilę:)
Angielski styl wnętrza – typowe wykończenie
Typowe dla angielskich domów są drewniane okładziny ścienne. Nie myślcie jednak, że mam na myśli boazerię, jaką kojarzymy z rodzimego podwórka. Angielska boazeria to sposób na eleganckie i szykowne wykończenie ścian. Składa się ona z szerokich na ok. 70 cm i wysokich na ok. 85cm paneli. Są one często zdobione ozdobnymi ramkami, rzeźbieniami, czy nawet bardziej stylowymi dekoracjami. Są montowane w dolnej części ściany i stanowią nie tylko stylową dekorację wnętrza, ale również stanowią doskonałą ochronę ścian przed uszkodzeniem, zabrudzeniem, czy innego typu zniszczeniami.
Zobacz w sklepie:
Ścianę nad boazerią angielską można pomalować, ale można również pokryć ozdobną tapetą. W klasycznym angielskim wnętrzu będzie miała wzór roślinny lub eleganckie pasy. W wersji wiktoriańskiej powinna mieć również ciekawą fakturę, dzięki czemu będzie się wydawać, że ściana jest pokryta (jak dawniej w pałacach bywało) jedwabiem.
Angielski styl we wnętrzach – meble
Teraz chciałabym Wam powiedzieć kilka słów o tym, jakie meble cieszą się powodzeniem na Wyspach Brytyjskich. Oczywiście cały czas mam na myśli mieszkania urządzone w tradycyjnym angielskim stylu, a nie te, które, co prawda są urządzone przed Brytyjczyków, ale ze stylem angielskim nie mają nic wspólnego.
Wnętrza w stylu angielskim powinny być wyposażone w klasyczne meble, najlepiej z ciemnego drewna. Najlepsze będą ciężkie kanapy w tradycyjnej formie, a ich uzupełnieniem może być skórzany fotel. Niech staną naprzeciw kominka, który jest obowiązkowym elementem w każdym angielskim domu. Tapicerka kanapy może być gładka, ale taka typowo angielska jest ozdobiona kwiatowym wzorem.
Zobacz w sklepie:
Dodatki do mieszkania w stylu angielskim – oświetlenie
Skoro już wiecie, co powinno się znaleźć na ścianach oraz jakie meble powinniście wstawić do domu w stylu angielskim, to czas na dodatki. Mówiąc dodatki mam na myśli przede wszystkim oświetlenie.
Lampy w stylu angielskim, to przede wszystkim ozdobne kryształowe żyrandole. To one dumnie zwieszają się na środku sufitu i są jego wspaniałym ukoronowaniem. Często występują w towarzystwie sztukaterii gipsowych, które pojawiają się wokół miejsca, z którego zwisają. Sztukaterie często powielają motywy dekoracyjne, które znajdują się na drewnianych panelach ściennych.
Otoczenie żyrandola to nie jedyne miejsce, w którym pojawiają się dekoracje z gipsu. Właściciele mieszkań, którzy chcą swoje wnętrza upodobnić do angielskich zamków, umieszczają je również jako zwieńczenie ściany bezpośrednio pod sufitem.
Nie mam absolutnie nic przeciwko temu, pod warunkiem, że całe wnętrze jest spójne i (uwaga!) – pomieszczenie jest odpowiednio wysokie. Każda dekoracja na suficie powoduje bowiem, że sufit wydaje się niższy. Zatem w typowym polskim mieszkaniu, którego wysokość wynosi ok. 2,5-2,6m taki zabieg dekoracyjny nie będzie prezentował się zbyt dobrze. Jeśli natomiast pomieszczenie jest odpowiednio wysokie, to dzięki sztukateriom można osiągnąć efekt, jak na zdjęciu poniżej.
Zobacz w sklepie:
Angielskie wnętrza nie zadowalają się jednak wyłącznie oświetleniem górnym. W wielu z nich pojawiają się kinkiety z bogato zdobionymi abażurami. Abażury mogą mieć taki stary, ozdobny, typowo babciny kształt, a dodatki w postaci frędzli dodają im angielskiego charakteru. Lampy w stylu angielskim mogą być również zdobione bardziej nowoczesnymi w kształcie abażurami, ale zawsze dodatek w postaci marszczenia czy wspomniane wyżej frędzle będą wyglądać dobrze.
Zasłony w stylu angielskim
Na koniec chcę Wam powiedzieć jeszcze parę słów o zasłonach w stylu angielskim. Powinny to być zasłony duże i ciężkie, które osłonią nasze wnętrze przed wzrokiem intruzów z zewnątrz. Zwykle są wzorzyste, a typowy jest dla nich motyw roślinno-kwiatowy. Może on powielać wzór znajdujący się na kanapie, a może również być jego uzupełnieniem.
W niektórych angielskich wnętrzach dochodzi do nadmiaru wzorów i kolorów. Łączone są wzory kwiatowe i roślinne na kanapie z poduszkami w kratę czy paski. Za taką kanapą często wiszą jeszcze wzorzyste zasłony i patrząc na takie wnętrze dostajemy wręcz oczopląsu. Takich wnętrz nie podsunę Wam jako inspirację, bo uważam, że wnętrza w stylu angielskim ujętym w taki sposób nie są tego warte. Pokażę Wam za to, że gładkie zasłony idealnie uspokoją bogate w inne wzory wnętrze.
Zobacz w sklepie:
Mnie angielski styl wnętrza kojarzy się jednak z wysmakowanym połączeniem eleganckich kasetonów na ścianach i mebli tradycyjnych w formie. I choć nie mam nic przeciwko wzorom kwiatowym, to uważam, że powinny one być stosowane z umiarem. W przeciwnym razie, zamiast stylowego wnętrza w stylu angielskim uzyskamy misz-masz wzorów i kolorów, w którym mieszkanie będzie wręcz niemożliwe.
Ciekawa jestem, jakie jest Wasze podejście do angielskiego stylu wnętrz. Czy, tak jak ja, lubicie klasykę, czy wręcz przeciwnie? Mam nadzieję, że pokazane aranżacje posłużą Wam za inspirację i znajdziecie pomysł na swoje mieszkanie w angielskim stylu.
5 komentarzy
Cudowny jest fotel na pierwszym zdjęciu. Nie potrafię już napisac od jakiego czasu poszukuje podobnego do swojego salonu, który równiez jest urządzony w stylu angielskim. Jest wprawdzie sporo mebli w stylu retro w sklepach internetowych i stacjonarnych. Niewiele jest jednak mebelków z jasnym drewnem. W większości jest ciemne drewno.
Moje oko przykuły rownież dwie piękne roślinne rycinki na drugiej fotografii przy schodach. Idealnie tam pasują 🙂
Cudowny to jest obraz Matki Boskiej a fotel może być ładny,piękny ,wyjątkowy itd
A mi z kolei podoba się przedostatnie zdjęcie. Wiekszość pomieszczeń w stylu angielskim z jakimi miałam do tej pory doczynienia jest w kolorach pastelowych, w bieli. Jest to zupełnie nie moja bajka poniewaz w takich pokojach czuję się źle. Podoba mi się kolor ( odrobina nigdy nie zaszkodzi i sprawia,ze wnętrza sa o wiele bardziej przytulne).
Świetny jest brązowy fotel. Jak sie na niego patrzę to bardzo chętnie bym w nim usiadła i coś sobie poczytała 🙂
Mi styl angielski nigdy się nie podobał. Kojarzyl mi się z babcinymi wnętrzami w pastelowych kolorach, pełnych kwiatków oraz suszonych kwiatów. Myśle,ze wrażenie to było spowodowane,że kiedyś namiętnie ogladłam angielskie seriale typu ,,co ludzie powiedzą” a tam właśnie królowały takie wnętrza
Od czasu jednak od kiedy zaczełam interesować się wystrojem moje zdanie na temat angielskiego wystroju wnętrza zupełnie sie zmieniło oraz zaczęłam lubić takie pomieszczenia. Podobają mi się proste wnętrza pełne bieli jak ostatnia fotografia.
Czy Waszym zdaniem ciemne kolory pasują do stylu angielskiego? Bo sama sie nad tym zastanawiałam ale nie przepadam za takimi kremami oraz bielami w pomieszczeniach.