Styl prowansalski

 Styl prowansalski dodatki

Słońce, lawenda i wino czyli przenosimy się do południowej Francji, gdzie gorące słońce, pola lawendy i wino znacząco wpłynęły na styl w urządzaniu tamtejszych wnętrz. Co zatem charakteryzuje styl prowansalski?

Zacznijmy od kolorów, które są bezpośrednią pochodną tego co naturalne w tamtejszej przyrodzie. Styl prowansalski to przede wszystkim odcienie żółci i beżu, zieleń i fiolety. Wszystko w bardzo delikatnych, pastelowych odcieniach. Kolorystyka ta dotyczy wszystkich elementów wnętrza, zarówno ścian, jak i mebli

prowansalskich czy dodatków. Ma być jasno, słonecznie i ciepło.

Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są meble prowansalskie. Gięte nogi, rzeźbienia z elementami roślinnymi czy wyokrąglone ranty to ich nieodłączny element. Meble w stylu prowansalskim mają nie tylko służyć do przechowywania, ale również, a może przede wszystkim, ich zadaniem jest zdobić wnętrze. Mają one nie tylko kolor naturalnego drewna, ale również są malowane na wspomniane wcześniej pastelowe barwy, nierzadko z przecierkami w stylu shabby chic.

 Do wykańczania wnętrza używane jest przede wszystkim drewno, ale też ceramika i kamień. Drewno pokrywa podłogi, ale znajdziemy je też w postaci belek na suficie czy boazerii na ścianach. Ceramika obecna jest nie tylko na ścianach, ale i podłogach, a kamień bywa wykorzystywany jako blat kuchenny.

 Dekoracje w stylu prowansalskim to tkaniny, wzory kwiatowe i bibeloty. Półki zdobią wiklinowe koszyki wyścielane materiałem, porcelanowe talerze na ścianach i pojemniczki na drobiazgi.

 Nam takie wnętrza kojarzą się z dzieciństwem i wakacjami poza miastem. Chętnie do nich wracamy we wspomnieniach, dlatego nasz sklep jest pełen dekoracji w stylu prowansalskim. A Tobie z czym Ci się kojarzą? Może chciałbyś, żeby dodatki w stylu prowansalskim pojawiły się również w Twoim domu?

Więcej
Pokazuje 1 - 68 z 68 elementów
Pokazuje 1 - 68 z 68 elementów